Premiér je nespokojený s Janem Blatným. Andor Šándor tipuje, zda ministr vydrží v křesle do dubna

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia.cz

Premiér Andrej Babiš (66) poslal vytýkací dopis ministru zdravotnictví Janu Blatnému (50). Předsedovi vlády se nelíbí, jak ministerstvo přistupuje k výběru antigenních testů do škol. Bezpečnostní expert Andor Šándor (63) se domnívá, že Blatný ve funkci vydrží. "Premiér nemá nikoho v záloze," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Pozice ministra zdravotnictví Jana Blatného není nejpevnější, ale tlakům na své odvolání zatím čelí. Prezident Miloš Zeman (76) premiéra vyzval, aby se Blatného zbavil, ten tak neučil. Na ministerstvo zdravotnictví ale dorazil vytýkací dopis.

"Jeví se mi, že Ministerstvo zdravotnictví pod vaším vedením rezignovalo na řádný výkon funkce tohoto resortu," píše premiér Blatnému. Na dopis upozornil web Seznam Zprávy. Předsedovi vlády vadí, že ministerstvo zdržuje nákup antigenních testů do škol. Resort Jana Blatného chce po Státní správě hmotných rezerv, aby nejprve došlo k zajištění atestu citlivosti testů.

"Když pan prezident otevřeně vyzval premiéra, aby odvolal ministra Blatného a ředitelku SÚKL Storovou, tak tím v tu dobu paradoxně postavení Blatného posílilo. Premiér se dostal do nezáviděníhodné situace, kdy se musel nějak rozhodnout. Jeden z hlavních důvodů jeho rozhodnutí je to, že nemá nikoho, kým by Blatného nahradil. Doktor Smejkal veřejně přiznává, že nabídku dostal a že ji odmítl. Toto veřejné medializování se asi Blatnému dobře neposlouchá," uvedl pro ŽivotvČesku.cz k možné výměně ministra Andor Šándor, který patří ke kritikům vlády a chaotického jednání ministerstev.

"Já jsem prost a dalek od toho, abych Blatného hájil. Osobně si myslím, že možná pracuje hodně, ale snaha není měřítkem úspěchu, snaha je jeho předpokladem. A úspěch se nedaří. Nejde jen o to, že ministerstvo zdržuje řadu věcí. Také se ptám, proč máme nouzový stav, když v řadě věcí ho vůbec neužíváme. Zdá se mi, že nouzový stav je tu jen proto, aby nám omezovali pohyb, asi nechápou, že ten stav je tu proto, aby se věci hýbaly mnohem rychleji. Dámy a pánové zapomněli, že nouzový stav by tu měl být pro blaho lidí. Pan ministr nám také dluží odpověď, proč epidemie neklesá a proč to lidé nechtějí dodržovat. Takové ty řeči typu, že budete nosit masky, protože za volantem také nejste opilí, považuji za buranské ignoranství a aroganci od člověka, který nemá žádnou autoritu k výkonu funkce, protože nikdy nebyl zvolen," kritizoval bezpečnostní expert výsledky Jana Blatného. Zároveň se ale Andor Šándor domnívá, že Blatný ve funkci bude i na začátku dubna.

Rusko nepředstavuje vojenskou hrozbu pro občany České republiky. "Lidé mohou být v klidu,"...

"Můj odhad? Myslím, že do dubna vydrží. Na tu roli kamikadze nikdo není připraven. Nikdo si nenechá od premiéra dýchat na záda. Jediný, kdo by to zvládl, je pan ministr Havlíček, ale ten to asi taky nebude chtít vzít," dodal s humorem pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.