Premiér mění Petra Arenbergera za Adama Vojtěcha. Prezident své stanovisko teprve sdělí, říká mluvčí Hradu

Miloš Zeman a Jiří Ovčáček
Miloš Zeman a Jiří Ovčáček
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 5. 2021

Premiér Andrej Babiš (66) řekl, že ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62) rezignuje. Nahradit ho má jeden z jeho předchůdců - nynější poslanec ANO Adam Vojtěch (34). Premiér to oznámil v Bruselu, kde se účastní summitu EU. Arenberger ohlásil na 11:00 tiskovou konferenci. Ministr čelil kritice kvůli tomu, jak informoval o svém majetku. Podle Babiše se Arenberger k odstoupení rozhodl kvůli tlaku na rodinu. "Pan prezident bude hovořit s panem premiérem," uvedl k záležitosti pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček (42).

"Celá rodina je pod tlakem, to je hlavní důvod," uvedl Babiš. Arenberger podle něho podcenil, že na úrovni ministra musí být majetková přiznání a další věci daleko přísnější. S Arenbergerem se podle svých slov premiér na postupu dohodl dnes ráno. "Včera jsem s ním mluvil a dnes ráno mi potvrdil svoji rezignaci," uvedl Babiš s tím, že výměnu zatím nekonzultoval s prezidentem Milošem Zemanem. "Předpokládám, že nebude mít žádné výhrady," uvedl. V polovině května Zeman řekl, že by proti Arenbergerovu odchodu z funkce neměl námitky.

"Pan prezident bude hovořit s panem premiérem, až teprve poté budeme sdělovat stanovisko," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. S Vojtěchem, který post ministra zdravotnictví opustil loni v září s vysvětlením, že ho řízení resortu v době první vlny koronaviru neúměrně zatížilo, hovořil Babiš o možném návratu do vlády minulý týden. 

Andrej Babiš doufá, že Vojtěch bude ministerstvo řídit do demise vlády, tedy konce kabinetu očekávaného v souvislosti s říjnovými volbami. Arenbergerovi Babiš za účast ve vládě poděkoval. Poznamenal, že si váží toho, že se funkce ujal krátce před volbami.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.