Reklama:

Premiér mění Petra Arenbergera za Adama Vojtěcha. Prezident své stanovisko teprve sdělí, říká mluvčí Hradu

Miloš Zeman a Jiří Ovčáček
Miloš Zeman a Jiří Ovčáček
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 5. 2021

Premiér Andrej Babiš (66) řekl, že ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62) rezignuje. Nahradit ho má jeden z jeho předchůdců - nynější poslanec ANO Adam Vojtěch (34). Premiér to oznámil v Bruselu, kde se účastní summitu EU. Arenberger ohlásil na 11:00 tiskovou konferenci. Ministr čelil kritice kvůli tomu, jak informoval o svém majetku. Podle Babiše se Arenberger k odstoupení rozhodl kvůli tlaku na rodinu. "Pan prezident bude hovořit s panem premiérem," uvedl k záležitosti pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček (42).

Reklama:

"Celá rodina je pod tlakem, to je hlavní důvod," uvedl Babiš. Arenberger podle něho podcenil, že na úrovni ministra musí být majetková přiznání a další věci daleko přísnější. S Arenbergerem se podle svých slov premiér na postupu dohodl dnes ráno. "Včera jsem s ním mluvil a dnes ráno mi potvrdil svoji rezignaci," uvedl Babiš s tím, že výměnu zatím nekonzultoval s prezidentem Milošem Zemanem. "Předpokládám, že nebude mít žádné výhrady," uvedl. V polovině května Zeman řekl, že by proti Arenbergerovu odchodu z funkce neměl námitky.

Reklama:

"Pan prezident bude hovořit s panem premiérem, až teprve poté budeme sdělovat stanovisko," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. S Vojtěchem, který post ministra zdravotnictví opustil loni v září s vysvětlením, že ho řízení resortu v době první vlny koronaviru neúměrně zatížilo, hovořil Babiš o možném návratu do vlády minulý týden. 

Andrej Babiš doufá, že Vojtěch bude ministerstvo řídit do demise vlády, tedy konce kabinetu očekávaného v souvislosti s říjnovými volbami. Arenbergerovi Babiš za účast ve vládě poděkoval. Poznamenal, že si váží toho, že se funkce ujal krátce před volbami.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: