Premiér potřebuje úspěch před volbami, říká Andor Šándor o dárcích k očkování. Upřesnil, co způsobí

Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 7. 2021

Očkování proti koronaviru vzbuzuje v některých lidech nedůvěru nebo o něj jednoduše nemají zájem. Premiér Andrej Babiš (66) přišel s motivací, která by měla ty, kteří se nechtějí nechat očkovat, přesvědčit díky možnosti získat drahý mobilní telefon či značkové tenisky. Podle bezpečnostního experta Andora Šándora (64) to není krok správným směrem. "Nevím, jestli je dobře, aby se jedni nechali očkovat dobrovolně a druhým se něco dávalo. Opět je to vytváření vícero kategorií lidí, kteří v této společnosti budou," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Od pondělí 12. července fungují v Praze dvě velká očkovací centra – na hlavním nádraží a na Chodově, která přijímají zájemce o očkování bez nutnosti registrace. Premiér Andrej Babiš uvedl, že bude probíhat soutěž, ve které mohou očkované osoby získat jednou týdně hlavní výhru - mobilní telefon iPhone 12, nebo pak jednou denně značkové tenisky Converse. Ve hře budou i kupony do videoherní distribuční platformy Steam. "Počkáme týden a pak si to vyhodnotíme," řekl Andrej Babiš pro ŽivotvČesku.cz.

Bezpečnostní expert Andor Šándor je názoru, že motivace premiéra bude opět rozdělovat společnost. "Ministerstva, vláda ani stát nemají žádné své peníze. Nevím, jestli je dobře, aby se jedni nechali očkovat dobrovolně a druhým se něco dávalo. Opět je to vytváření vícero kategorií lidí, kteří v této společnosti budou. Pravdou je, že se mluvilo o tom, že to bude dobrovolné, ale teď to naráží na skupiny lidí, které se nechtějí nechat očkovat. Vláda nepředvedla lidem příliš mnoho pozitivního, především v plejádě postav ministrů zdravotnictví a poradců. Ztrácí tím důvěru, aby jim uvěřili, že očkování je správná věc, která zamezí případnému problému na podzim," řekl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že například ve Spojených státech nabízeli za očkování pivo, ale nejde o cestu správným směrem.

"Osobně si podle svého prvního pocitu nemyslím, že je dobře, aby lidé byli motivováni z peněz jiných, kteří vackinaci podstoupili dobrovolně. Ukazuje to na fakt, který není jenom u nás - systém se nepřipravil dostatečně kvalitně na ty, kteří se z nějakého důvodu nechtějí očkovat," vyjádřil se bezpečnostní poradce a generál v záloze pro ŽivotvČesku.cz.

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila výhled České republiky ze...

Podle něj hraje v jednání premiéra významnou roli politika a především blížící se volby. "Obávám se, že celé covid představení v rámci vlády mělo silný politický podtext. Od samého začátku, kdy premiér Andrej Babiš odmítl svolat krizový štáb, jmenovat Jana Hamáčka předsedou Ústředního krizového štábu… Kdyby celá pandemie nebyla řešena politicky, ale na základě široké shody všech, tak jsme na tom určitě nebyli tak špatně. Je evidentní, že premiér potřebuje úspěch před říjnovými volbami a opatření se podle toho také motivují," uzavřel Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.