Premiér se sešel s Milošem Zemanem kvůli šéfovi tajných služeb. Prezident do toho nemá zasahovat, říká Andor Šándor

Andor Šándor patří mezi přední bezpečnostní experty
Andor Šándor patří mezi přední bezpečnostní experty
Foto: Nextfoto
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 8. 2021

Nespokojenost s vystupováním v médiích uvedl Andrej Babiš (66) jako důvody kritiky, která se snesla na hlavu současného ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky (56). Premiér jednal s prezidentem Milošem Zemanem (76) a svolal schůzi bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny, aby situaci řešil. Podle bezpečnostního poradce Andora Šándora (64) se do celé věci příliš zapojují osobní sympatie. "Myslím si, že primárně premiérovi vadí na panu Koudelkovi to, že ho nemá rád pan prezident. Je to zřejmě primární problematika a důvod, proč jde Andrej Babiš touto cestou. Vím, že tam zaznívá jméno pana Pavlíka jako možného nového adepta, ale neznám ho," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

V polovině srpna končí Michalovi Koudelkovi mandát a řeší se, zda se nechá vypršet, nebo o novém prezidentovi BIS rozhodne nynější vláda premiéra Andreje Babiše. Ten ho kritizoval především v souvislosti s příliš častým vystupováním v médií, kterým by se šéf tajných služeb měl spíše vyhýbat.

"Myslím si, že primárně premiérovi vadí na panu Koudelkovi to, že ho nemá rád pan prezident. Je to zřejmě primární problematika a důvod, proč jde Andrej Babiš touto cestou. Nutno říct, že jmenování ředitele BIS musí být projednáno v příslušném výboru, v němž to bude teď i debatováno. A poté vláda schvaluje nominaci – skutečnost, že to výbor bude projednávat, není nic neobvyklého, musel by to udělat tak jako tak. Podle mě pan premiér bude chtít, aby se výbor vyjádřil, zda pana Koudelku jmenovat znovu, nebo nikoliv. Možná spoléhá, že se jeho spolustraníci vyjádří negativně a tím pádem bude mít krytá záda. V žádné demokratické zemi se pobyt řediteli neprodlužuje. Například v Británii to neuvidíte. Běžně máte jeden termín, který si odsloužíte. Navíc v zemích, o kterých mluvím, odcházíte z funkce do důchodu. Jenom u nás jsme nebyli schopni za 30 let vyřešit personální problém obsazování rozhodujících míst v bezpečnostní, ale i armádní komunitě," řekl Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz s tím, že nechce, aby to znělo naivně, ale premiér Babiš vlastně nemá co projednávat šéfa BIS s prezidentem.

"Prezident nemá žádnou roli při jmenování prezidenta BIS ani jiných tajných služeb. Z této bezpečnostní komunity jmenuje pouze náčelníka generálního štábu. Šéfa BIS jmenuje vláda, prezident je pouze příjemcem zpráv od tajných služeb – může je kontrolovat pouze s vědomím vlády. Souhlasím s tím, že prezident BIS by neměl být příliš vidět v médiích. Všem se pozornost sice líbí, ale zkrátka se to neslučuje. Neznamená to, že absolutně nebudete v médiích, ale všeho s mírou. Tím, že BIS řeší veřejnou zprávu a komentují, tak se dostávají do mediální prostoru. Je to rozhodně rozpor – v angličtině se tomu říká »contradiction in terms«. Osobně souhlasím s tím, když premiér řekne, že ředitel BIS není mediální postava a neměl by být v médiích jako doma," vyjádřil se generál v záloze a renomovaný bezpečností expert pro ŽivotvČesku.cz.

Možnosti zástupců, kteří by mohli Koudelku nahradit ve funkci, zatím nejsou zcela jasné. "Ohledně adepta nevím. Víte, pro mě to jsou kluci, což rozhodně nemyslím nějak ve zlém a vůbec ne hanlivě. Můj protějšek byl tehdy Jiří Růžek, jeho náměstek byl Jiří Lang – ti patří k lidem, které jsem znal. Vím, že tam zaznívá jméno pana Pavlíka – nevím, kdo to je. Rád bych zmínil, že bych byl osobně proti tomu, aby byl do funkce dosazen někdo prozatímně. V 90. letech jsme měli tři roky prozatímního ředitele BIS Stanislava Devátého jenom proto, že se vláda – potažmo politici, nebyli schopni shodnout. Měl by to být člověk, který kromě jiného splňuje další parametry - je kvalitním odborníkem, je morálně bezúhonný a bude to jeho poslední »štace«. Měl by vést službu ve prospěch naší země – čímž nechci říct, že to pan Koudelka nedělá. Ředitel BIS by neměl být nominantem jedné politické strany, ale politici by se na něm měli domluvit," uzavřel Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

O osudu prezidenta BIS by měl výbor jednat v pátek 6. srpna a očekává se, že premiér předloží kandidáty, kteří by mohli být nástupci současného šéfa tajných služeb.


O Bezpečnostní informační službě (BIS):
● Vládní agentura založená 30. července roku 1994.
● Získává informace týkající se například terorismu, organizovaného zločinu, kybernetické bezpečnosti nebo monitoruje činnosti zahraničních zpravodajských služeb na území Česka a další.
● Současným ředitelem BIS je plukovník Michal Koudelka, který nastoupil do funkce 15. srpna 2016.
● Za činnost agentury odpovídá vláda.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.