Premiér si musí ministry srovnat do latě. Strašit mrazáky v ulicích nestačí, říká poradce Andor Šándor

Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 10. 2020

Vláda musí získat důvěru. Není možné nařízení a restrikce prosazovat jen silou, nutný je také příklad, který veřejnost bude chtít následovat. Bezpečnostní expert Andor Šándor (63) pro ŽivotvČesku.cz hodnotí to, jakým způsobem vláda komunikuje s občany. A co doporučuje premiéru Andrejovi Babišovi (66)? Jednotnou komunikační strategii.

Česká republika prohrává boj s koronavirem. Mnoho občanů odmítá respektovat nařízení vlády. Pro určitou skupinu lidí se odmítání roušky stalo symbolem boje proti premiérovi a jeho vládě.

Čeští vědci z Akademie věd ČR ve čtvrtek rozeslali tiskovou zprávu, ve které apelují na veřejnost, aby nařízení a opatření přijala. Vědci si všímají toho, že na jaře občané České republiky s vládou spolupracovali lépe. Na podzim klesl počet lidí, kteří chtějí nařízení dodržovat a považují je za smysluplná. Bezpečnostní expert Andor Šándor se domnívá, že vláda si za to ale může sama.

"Víte, mě se lidé často ptají, když postup vlády kritizuji, co bych dělal, kdybych byl premiér. Já vám to řeknu. Srovnal bych do latě ministry a jednoznačně bych prosazoval jednotnou komunikační strategii vlády. Není možné, aby například Hamáček exhiboval na svém Twitteru a říkal věci v rozporu s ostatními. Oni nás tady na jednu stranu straší mrazáky plných mrtvol, ale pořád jedou hlavně politiku a netáhnou za jeden provaz," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze a bezpečnostní poradce Andor Šándor.

"Oni chtějí, abychom se semkli, ale ani ministři nejsou schopni se shodnout a říct, jak to celé bude a jednotně komunikovat. Já už to řekl i napsal několikrát. Vláda ve svých restriktivních opatření vychází z legislativy, jenže opatření bude možné prosazovat jen tak dlouho, dokud to občané budou tolerovat," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.