Premiéra reality show tohle ještě nezažila. Emoce vyměněné manželky, přetvářka před kamerou otce dvou dětí. Promluvil sociolog

Výměna manželek
Výměna manželek
Foto: Se svolením TV Nova
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 12. 2021

V některých rodinách je velkým tématem rozložení domácích prací a péče o děti mezi členy rodiny. Nejnovější díl reality show z českých domácností ukázal, jak to vypadá v rodině, kde je maminka na mateřské a pracující otec, který doma nepomáhá, si myslí, že jeho žena nic nedělá, přestože má denně navařeno a uklizeno. S náhradní manželkou se však najednou změnil v jiného člověka. "Člověk má nějakou představu sám o sobě a potom představu o tom, jak ho lidé vnímají," řekl pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář, který náhlou změnu vysvětlil.

V novém dílu Výměny manželek se diváci seznámili s Barborou (32), Pavlem (36), Eliškou (16 měsíců) a Barborou (2,5). Rodinu přihlásil Pavel, který měl za to, že jeho manželka na mateřské doma nic nedělá. Sám otevřeně přiznává, že po příchodu z práce doma nepomáhá, dětem se nevěnuje a většinu volného času tráví přilepený k obrazovce telefonu. Z toho je jeho manželka nešťastná.

Na druhé straně se televizní divák pozná s Jarkou (39), Tondou (53), Martinem (8) a Jarouškem (3), kteří žijí ve vesničce Hlivice na Olomoucku. Za účast této rodiny ve Výměně manželek může Jarka. Zdůvodňuje to tím, že vztah s hlavou rodiny údajně zevšedněl a ochladl. Oba se netají tím, že by to chtělo nějaké zpestření. Tonda sám přiznává, že tahounem rodiny je především Jarka.  

Premiérový díl nabídne zajímavou podívanou zejména do soukromí Pavla. Jen co se seznámí s náhradní manželkou Jarkou (39) a kamera sleduje jejich deset společných dní, zničehonic je z něj zcela jiný člověk. Je ochotný věnovat se dětem, pomáhá v domácnosti a jako vyučený kuchař pro Jarku dokonce i uvaří. Barboru toto zjištění v závěru epizody naštvalo, protože přesně takové chování u něj v běžném životě postrádá. Podle sociologa manžel jednoduše na kamery hrál divadlo, aby nevypadal před diváky špatně.

"Dá se to vysvětlit různými způsoby, ten který mě napadá, je vysvětlení sociologa Ervinga Goffmana. Ten říká, že my všichni hrajeme divadlo, což znamená, že člověk má nějakou představu sám o sobě a potom představu o tom, jak ho lidé vnímají. V okamžiku, kdy jste v televizi, tak ta představa o tom, jak vás lidé vnímají, může krátkodobě převážit nad představou, kterou máte o sobě. Tím, že hrajete divadlo pro ostatní, se snažíte dělat maximum pro to, abyste vypadali tak, jak se očekává, že se chovat budete," řekl pro ŽivotvČesku.cz Vojtěch Bednář.

Reality show z českých domácností vedla už celou řadu manželských párů k uvědomění, že ve vztahu chtějí něco změnit. Poté, co Jarka svého náhradního manžela pochválila za vše, s čím jí pomáhal, on sám slíbil, že takový bude i v běžném životě po boku Barbory. Ačkoliv odborník doufá, že mu takové přesvědčení vydrží, jistý si tím není.

"Přeji mu, aby mu to vydrželo, teda hlavně jeho manželce, na druhé straně si nejsem jistý trvalostí takové změny. Jakmile kamery odjedou, televize zmizí, najednou vám začíná každodenní realita a v té rutině je to o něčem jiném než o tom, co máte možnost předvádět v televizní show. Nicméně ano, člověk může říct, že šel do sebe, choval se špatně a teď se chce chovat správně. Na druhou stranu v souladu s Goffmanem můžeme říkat, že navenek nechce vypadat jako flákač, ale jako někdo, kdo se doopravdy snaží," dodal sociolog Vojtěch Bednář svůj pohled k jednání účastníka reality show pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.