Přemnožené vosy stále častěji útočí. Odborník prozradil, jakým místům by se Češi měli vyhnout, a řekl, který druh je v tuzemských podmínkách nejagresivnější

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 8. 2022

V souvislosti s požárem v Českém Švýcarsku se objevily zprávy o agresivních vosách, které na místě napadaly zasahující hasiče. Odborník popsal, kvůli čemu se letos přemnožily, a řekl, proč a kde útočí na lidi nejvíce. "Nebezpečí číhá buď v blízkosti hnízd, nebo tam, kde mají dostatek potravy, například sladké limonády," řekl pro ŽivotvČesku.cz známý včelař Augustin Uváčik.

V České republice se objevují dva hlavní druhy, a to vosa útočná a vosa obecná. První jmenovaná, jak název napovídá, je velice agresivní. "Hnízda mají v zemi a jsou schopné člověka ubodat," uvedl varovně pro ŽivotvČesku.cz Augustin Uváčik, člen Republikového výboru Českého svazu včelařů (ČSV).

Mezi vosovité ale patří i sršeň obecná nebo podhorské vosičky. "Ty jsou sice drobnější, ale bodnutí od nich bolí nejvíc. Poznají se podle výrazných pruhů," vysvětlil odborník pro ŽivotvČesku.cz s tím, že vosy jsou jinak pro přírodu užitečné, protože požírají jiný hmyz.

Léto patří mezi období, kdy bývají vosy nejvíce útočné. "Letos se jim daří až výjimečně dobře, staví si velká hnízda. Suché a teplé počasí a dostatečné množství potravy způsobilo, že se jejich stavy navýšily," popsal aktuální situaci redakci učitel včelařství při ČSV.

S vysokým počtem přichází logicky i více útoků. Odborník ale prozradil, že kromě vos útočných další druhy lidi příliš nenapadají. "Jdou snadno odehnat rukou, mávnete jednou nebo dvakrát a odletí. Útočí pouze v případě, když se člověk nachází blízko jejich hnízda, které si chrání. A pak také v místě, kde mají dostatek potravy, což může být i sladké jídlo, limonáda nebo ovoce na stole," popsal Augustin Uváčik pro ŽivotvČesku.cz a doporučil tyto věci zakrývat.

Stejně tak upozornil na to, aby lidé nenosili žluté nebo jiné křiklavé barvy, na které hmyz reaguje a přitahují ho.

Dobrou zprávou je, že bodnutí od vosy je méně bolestivé a méně závažné než od včely. "Včelí jed neboli apitoxin je nebezpečnější než kyselina mravenčí, která se do těla dostane vosím bodnutím. Pokud ale člověk dostane žihadlo do oblasti hlavy či krku, tak i v případě, že není alergik, by měl vyhledat lékaře. Pokud je bodnut do pusy, je nejlepší si zavolat záchrannou službu rovnou," upozornil na riziko zkušený včelař.

Omezit výskyt vos ve svém okolí lze i zničením jejich hnízd, a to například ve střeše nebo skulinách domu. Odborník příznivcem daného řešení není. "Hnízda se samozřejmě mohou likvidovat, ale já osobně doporučuji počkat do podzimu, kdy vosy samy uhynou chladem a hladem," dodal pro ŽivotvČesku.cz Augustin Uváčik.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.