Přes 4200 případů covidu-19 je strašákem pro Česko. Roman Prymula: Už to je o lidech, ne o státu. Plošná opatření nebudou

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 10. 2021

Vlna epidemie covidu-19 je v plné síle. Tak se dá chápat skutečnost, že v pátek přibylo v Česku 4224 nakažených koronavirem, což bylo nejvíce za den od 13. dubna. Počet případů nemoci covid-19 byl opět více než dvakrát vyšší než ve stejný den v předchozím týdnu. Skokově oproti předešlému pátku vzrostl i počet hospitalizovaných s covidem-19, a to o skoro dvě třetiny na 834. Epidemiolog Roman Prymula (57) pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že zavedení plošných opatření neočekává. "Dnes už to je o lidech a ne o státu, protože prostor, aby se každý nechal očkovat, tady byl a je," řekl s tím, že je v současné době zcela logické, že o očkování bude mezi lidmi větší zájem.

Počty nově nakažených, hospitalizovaných a zemřelých prudce rostou po celý tento týden. Ještě na začátku září se denní nárůsty množství nakažených pohybovaly pouze kolem dvou až tří stovek, hospitalizovaných bylo jen kolem 60 a počty zemřelých za týden se pohybovaly v jednotkách.

"Dnes už to je o lidech a ne o státu, protože prostor, aby se každý nechal očkovat, tady byl a je. Každý se nějak vnitřně rozhodl, co chtěl, i z tohoto důvodu nějaká plošná opatření nebudou. Může se ale stát, že někde v nějakém regionu se situace vyhrotí a opatření budou muset být zavedena regionálně, protože tady dochází k tomu, že kapacita zdravotnických zařízení začíná být omezena do určité míry. Třeba na severní Moravě hrozí, že plánované výkony se opět začnou odkládat," zhodnotil situaci pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

V některých okresech už incidenční číslo překonalo hranici tří stovek, nejvyšší je se 405 případy na Českobudějovicku. Ministr školství Robert Plaga (43) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35) se ve čtvrtek dohodli na tom, že v okresech se sedmidenním výskytem nákazy nad 300 případů na 100.000 obyvatel se neočkovaní žáci budu muset 1. a 8. listopadu otestovat na koronavirus.

Stoupají v posledních dnech také denní počty očkovaných proti covidu-19. Za pátek bylo v Česku naočkováno přes 29.800 lidí, zhruba dvakrát více než před týdnem. Je to nejvíce očkovaných za den od 27. srpna. Předtím zájem o očkování několik měsíců prudce klesal, když se z červnových až 120.000 lidí za všední den propadly počty očkovaných na konci září až pod 10.000 za den. Celkem bylo od loňského začátku očkování proti covidu-19 podáno zhruba 12,06 milionu dávek vakcín a zhruba 6,05 milionu lidí bylo plně naočkováno.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.