Reklama:

Přes léto koronavirus může být slabší, ale myslím si, že brzy k něčemu dojde, řekl Roman Prymula

Roman Prymula je uznávaný epidemiolog.
Roman Prymula je uznávaný epidemiolog.
Foto: reprofoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 5. 2020

Epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula se domnívá, že se současným rozvolněním může dojít k tomu, že koronavirus opět přejde do ofenzívy. Nebude to ale hned. Přes léto může vir slábnout a následně se opět začít šířit. Zlomové období může přijít s přechodem období do podzimu.

Reklama:

"Teď jsme v klidové stavu. Teď když se nebude nic dít, tak to bude v takovém režimu, ale musíme čekat, co se stane. Já se domnívám, že k něčemu může dojít, ale nechme se překvapit. Jsme v období, kdy jdeme do léta a může se stát, že virus bude slabší než v podzimním období," řekl pro Život v Česku uznávaný epidemiolog.

Podle Pramuly se vir nezačne masivně šířit ze dne na den. Ale pomalu. Epidemiolog ale upozornil, že není věštec a že jde o zcela nový vir, o němž se toho ve skutečnosti moc neví. Odhadovat tedy jeho chování může být nepřesné.

Skokový nárůst ne

"Skokový nárůst nebude. V populaci bude nabírat na síle. Je to ale hypotetické. Pokud k něčemu zásadnímu dojde, tak půjde spíše o měsíce," zdůraznil Prymula, že v současnosti nemusí nic extrémního hrozit.

Vir podle něj nefunguje ani tak, že pokud by mu nevyhovovalo pro množení se aktuální počasí, že by se inteligentně schoval a vylezl, až budou vhodné podmínky. Jedna ze studií totiž poukazuje na to, že novému koronaviru se daří v chladnějším počasí okolo 7 až 10 stupňů Celsia a vlhčím prostředí.

Tak chytrý není

"Démonické vlastnosti nemá. Je schopen zmutovat, když bude v těle a budou podána nějaká tvrdá léčiva, aby nezahynul a bude se snažit tomu vyhnout, ale že by se nějak zakonzervoval a začal se množit v závislosti na nějaké vyhovující vegetaci, tak to si rozhodně nemyslím. Takové vlastnosti má Bacillus anthracis, což je fakultativně anaerobní bakterie tyčinkovitého tvaru z rodu Bacillus. A je známá především jako původce onemocnění anthrax. Ona je schopná ve spoře žít i několik desítek let v závislosti na podmínkách, které potřebuje k šíření. To ale koronavirus neumí," dodal uznávaný epidemiolog Roman Prymula.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: