Přes podzim i zimu nás covid potrápí. Když se ale nebude testovat, nebude se o něm vědět, říká Milan Kubek

Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 9. 2021

Proti nemoci covid-19 jsou lidé v Česku od konce loňského prosince očkováni. Za celou dobu očkování dostali lidé v zemi už zhruba 11,71 milionu dávek vakcín a plně naočkováno bylo téměř 5,9 milionu lidí. Počty očkovaných v posledních týdnech poklesly. V sobotu byly naočkovány asi tři tisícovky lidí, zhruba o 500 méně než před týdnem. Právě očkování je jedinou zbraní proti covidu-19. Podle Milana Kubka (53) se s nárůsty pozitivních případů musí počítat. "Lidí, kteří covid neprodělali a nejsou očkovaní, těch je stále hodně," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory s tím, že jak vysoké počty pozitivity budou, bude záležet zejména tom, zda se bude testovat.

Řada odborníků je přesvědčena, že chladnější počasí a zvýšená mobilita lidí jsou tím, kdy ožije čtvrtá vlna epidemie, což se svým způsobem děje. Jak budou vysoké počty pozitivních případů je ale podle šéfa ČLK odvislé od toho, jak moc se bude testovat.

"Záleží na tom, jestli se bude testovat čí nikoliv. V současnosti se covid šíří mezi mladými lidmi a klinický průběh mají mírný. To znamená, že pokud se nebude testovat, tak lidé prodělají respirační infekci a nevěděli bychom, že covid je. Pokud testovat budeme, tak jednotky tisíců to budou, to je zřejmé," řekl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek s tím, že je ale zcela jasné, že do konce roku za sebou covid-19 nechá řadu lidí, kteří onemocnění nezvládnou.

"Záleží, jak se budou dodržovat základní protiepidemická opatření. Tím se zpomaluje přenos mezi lidmi, ale myslím, že během podzimu nás covid bude trápit hodně, myslím si celkově, že tomu bude tak i přes zimu. Počty lidí v nemocnicích nebudou ale takové, jako tomu bylo v loňském roce. K lidským tragédiím bohužel bude docházet, zejména u těch, kteří se nenechají naočkovat," dodal Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Stejně jako loni začal letos počet nově potvrzených případů růst s koncem prázdnin. V prvním zářijovém týdnu se dvakrát dostal lehce nad 300, v následujícím se pak jednou vyšplhal k téměř 600 a v tomto týdnu se v pracovních dnech pohyboval kolem 500. Od pondělí do soboty přibylo v tomto týdnu 2862 případů, zatímco ve stejném období v minulém týdnu to bylo asi o 400 méně. Loni touto dobou přibývalo podobně případů za jediný den.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.