Prevence proti koronaviru: Jednoduché tipy na to, jak ochránit zdraví sebe i svého okolí
Česko sužuje druhá vlna koronaviru a počty nakažených rapidně rostou. Přibývá také hospitalizovaných pacientů a těch, kteří onemocnění covid-19 podlehli. Pro bezpečnost sebe i ochranu druhých však můžeme udělat několik základních věcí, které dokážou zmírnit riziko nákazy a působit jako elementární ochranný prostředek.
Koronavirus se hlavně v posledních týdnech stal tématem číslo jedna. Česká republika pocítila sílu druhé vlny, která způsobila v zemi prudký nárůst pozitivně testovaných na covid-19, hospitalizovaných osob a především těch, kteří v souvislosti s tímto onemocněním zemřeli. Je velmi důležité dodržovat základní hygienická pravidla, která mohou výrazně snížit riziko nakažení a zabránit i případnému šíření nákazy.
Zásadní je nepochybně mytí rukou. Ty byste si měli mít pod teplou vodou po dobu minimálně 20 sekund a použít antibakteriální mýdlo, kterým promnete i místa mezi prsty, kde se snadno usazují bakterie. Používejte spíše jednorázové papírové utěrky místo ručníku a na dlaně můžete ještě nanést antibakteriální gel nebo alkoholový roztok. Snažte se celkově eliminovat zbytečný kontakt rukou s obličejem - hlavně nosem, očima a ústy, kde může snadno dojít k přenosu infekce, píše medicínský web Healthline.
Pravidelně čistěte předměty jako kliky, mobily nebo klávesnice počítače, se kterými často pracujete nebo se jich dotýkáte. To se týká také nádobí a předmětů, se kterými vaříte. Ty omývejte speciálním prostředkem na nádobí. Dalším řešeným pravidlem je udržování vzdálenosti a rozestupu dva metry (nejméně však 1,5 metru), které je ale velmi důležité. Při kýchání a kašlání je samozřejmostí zakrýt si nos nebo ústa kapesníkem, případně vnitřní stranou loktu, jak uvedlo Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí ECDC.
Častější větrání a výměna vzduchu v místnosti také snižuje riziko přenosu v uzavřených prostorách. Pomůže nejen otevření oken, ale třeba pouze dveří. Jde o to, aby vzduch v místnosti dlouho »nestál«, informuje ECDC.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.