Prezident České stomatologické komory popsal práci dentálních hygienistů. Jsou ohromná revoluce, říká Roman Šmucler
Na sociálních sítích jako by se roztrhl pytel se slavnými osobnostmi, které zveřejňují snímky z návštěv dentální hygieny. Rozdíl mezi zubařem a dentálním hygienistou je velký a zubaři práci svých kolegů velmi oceňují. Prezident České stomatologické komory upřesnil, co může reálně klientovi dentální hygiena nabídnout a proč si zubaři spolupráce s hygienisty váží. "My lékaři jsme rádi, když na lidé zajdou například na odstranění zubního kamene k těmto specialistům. Oni na to mají víc času," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler.
Stále více a více lidí se svěřuje do rukou dentálních hygienistů. A je to dobře. Ti jim sice nepomohou se zkaženým zubem, nevytvoří pro ně plombu či korunku, ale starají se o to, aby chrup zůstal ve výborném stavu. Prezident České stomatologické komory vysvětlil, jaký je rozdíl mezi zubaři a dentálními hygienisty a proč si lékaři spolupráce s nimi váží.
"Dentální hygienisté jsou ohromná revoluce, která pomáhá stomatologii. Pomáhají zejména lidem, kteří mají paradontózu, nebo ze začátku dětem, které potřebují naučit, jak čistit zuby. Je to velká pomoc, protože lékaři jako takoví nestíhají a v zemích na západ to řeší hygienisté. Co je ale atypické pro Českou republiku, tak to, že se tady po revoluci podařilo prosadit, že pracují bez lékařů. To je trochu neštěstí, protože například v Německu jde o týmovou práci a lidé na hygienu chodí dle toho, jak je potřeba. Já mám třeba pacienty, které tam pošlu jednou měsíčně a řadu těch, které tam nepošlu nikdy," řekl pro ŽivotvČesku.cz zubní lékař Roman Šmucler.
Podle Šmuclera by bylo vhodné, kdyby zubaři a hygienisté více spolupracovali. "Lidé si zvykli, že chodí dvakrát do roka k zubaři a dvakrát do roka na hygienu a ne vždy to má smysl. Někdy je to naopak málo četné. Dentální hygienista by měl být člověk v týmu, v Česku ale mohou pracovat samostatně a mnozí z nich s lékaři nespolupracuje. Zvou si lidi na kontroly, oni pak jdou na kontrolu i k lékaři, a to není úplně ideální. Většina hygienistů naštěstí pracuje rozumně a s doktory spolupracuje," vysvětlil uznávaný zubař pro ŽivotvČesku.cz aktuální situaci. Dále pak pokračoval k zásadním rozdílům mezi obory.
"Hygienista by správně až na výjimky měl provádět úkony na indikaci lékaře. Lékař může pacientovi pár věcí doporučit, je to na úrovni sundání kamene, vyčištění zubů. Pod dozorem se smí hygienista podílet na bělení zubů, ale nesmí to dělat samostatně. Zubní lékaři léči nádory, dělají plomby, korunky, implantáty, rovnají zuby, nic takového hygienista dělat nemůže," zdůraznil Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz hlavní rozdíl mezi návštěvou dentální hygieny a zubního lékaře.
"My lékaři jsme rádi, když lidé zajdou například na odstranění zubního kamene k hygienistům. Oni na to mají víc času, proto je máme rádi a nevnímáme je jako konkurenci. Když to děláte na pojišťovnu, tak vám pojišťovna platí dvě minuty sundání kamene. Hygienista to za delší čas udělá opravdu precizně, je to dobrá věc. Hygienistů mám několik a nedovedu si dnes představit, že bych bez nich pracoval," dodal prezident České stomatologické komory Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.