Prezident chce vyznamenat zesnulého Petra Kellnera. Řada lidí se může ptát na důvod, říká Andor Šándor

Miliardář Petr Kellner
Miliardář Petr Kellner
Foto: Profimedia.cz
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 4. 2021

Prezident Miloš Zeman (76) chce 28. října na Pražském hradě udělit zesnulému miliardáři Petru Kellnerovi (†56) Řád Bílého lva. Informaci uvedl v rozhovoru pro deník Blesk.cz. Zmínil jeho podnikatelské schopnosti a popsal, že si s ním tykal. Už nyní se ale lidé na sociálních sítích táží, čím si nejbohatší Čech, jež tragicky zemřel při pádu vrtulníku na Aljašce, vyznamenání zasloužil. "Víme, že v loňském roce věnoval státu 100 milionů korun na nákup ochranných zdravotnických pomůcek," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor (63).

Prezident Miloš Zeman v neděli odhalil, že 28. října chce u příležitosti udílení státních vyznamenání ocenit Řádem Bílého lva zesnulého podnikatele Petra Kellnera. Nejbohatší Čech tragicky zemřel při pádu vrtulníku na Aljašce na konci března. Tato informace vyvolala vlnu dotazů, lidé se ptají, čím si miliardář ocenění zasloužil.

"Zaprvé pan prezident má pravomoc udělovat státní vyznamenání, myslím, že to podléhá kontrasignaci pana premiéra. Při jejich dobrých vztazích se asi nedá očekávat, že by pan premiér odmítl podepsat, obzvláště, když už to pan prezident vyhlásil. Toto právo nebudu v žádném případě zpochybňovat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Petr Kellner spolu s dalšími čtyřmi lidmi zahynul poté, co si vypravil provozovat extrémní sport s názvem heliskiing. Podle prvních informací vyšetřovatelů helikoptéra jen těsně nepřeletěla hřeben, aby pak klouzala zhruba 270 metrů po zasněženém svahu. Pohřeb podnikatele má proběhnout v úzkém rodinném kruhu.

"Je celkem nepochybné, že se řada lidí může zeptat na důvod, proč velmi úspěšný byznysmen bude takto odměněn. Víme, že v loňském roce věnoval státu 100 milionů korun na nákup ochranných zdravotnických pomůcek, což je chvályhodné. Zda je to v kategorii takovýchto státních vyznamenání, tak prosím. Je to věc pana prezidenta, věc názorů, který se obávám, že budou mít lidé různý," doplnil pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert.

Dne 11. září si svět připomíná už 20. výročí teroristických útoků ve Spojených státech ame...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu