Prezident ČLK Milan Kubek k opatřením: Další polovičaté řešení, které bude mít zase řadu výjimek

Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Foto: Profimedia.cz

Zhoršující se epidemická situace v Česku si vyžádala další zpřísnění opatření. Vláda premiéra Andreje Babiše (66) rozhodla o restrikcích, která začnou platit od pondělí 1. března. Více se omezí pohyb, zavřou se školy a školky. Ubylo také výjimek pro obchody a služby. Zpřísnila se i pravidla pro nošení roušek. Balíček opatření má platit po dobu tři týdnů, a to do 21. března. Podle šéfa České lékařské komory je to soubor opatření, která jsou sice tvrdší, ale opět se na nich dá najít vada. "Polovičatá a pozdě přijímaná řešení jsou důvodem toho, že jsme tam, kde jsme," řekl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

Vláda po hlasitém volání odborníků na konci února zatáhla za záchranou brzdu v podobě opatření, která jsou tvrdší než předchozí zejména pokud jde o omezení pohybu.

"Je to další polovičaté řešení, které bude mít zase řadu výjimek, takže se v tom zase nikdo nevyzná. Polovičatá a pozdě přijímaná řešení jsou důvodem toho, že jsme tam, kde jsme. Čelíme stejnému viru jako čelí jinde ve světě, nemám hloupější obyvatelstvo, ale dopracovali jsme to do pozice nejhorší země na celém světě. Příčina je v naprosto chaotickém vedení této země. Epidemie je nezvládnutá a zdravotníci zoufale bojují, aby zmírnili následky. Dvacet tisíc mrtvých oficiálně, ve skutečnosti nejméně 25 tisíc obětí, protože umírají doma bez potvrzené diagnózy. Nárůst zemřelých v České republice dosahuje hodnot, které v moderní historii nemají obdobu. Je to naprostá katastrofa a mně štvou vyjádření některých politiků, že nikdo za nic nemůže. Není to pravda, jsou tady viníci a ruce si může podat neschopná vláda se sobeckou opozicí. Handrkují se, zda máme nouzový stav, přitom každý soudný člověk vidí, že jsme v největší nouzi, v jaké jsme kdy byli," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory.

V rámci omezení pohybu pro cesty k lékaři nebo na úřady mimo okres bude nutné čestné prohlášení, nebo vyplněný formulář, který připravilo ministerstvo vnitra. Lidé však budou moci vyrazit do přírody, avšak pouze na území své obce, venčení psů bude možné pouze do 500 metrů od bydliště.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62) na svém Twitteru uvedl, že v létě by nemuselo b...

"Mně překvapuje, že vláda byla schopná šlápnout na krk živnostníkům a na celé měsíce vypnout sektor služeb, ale kolem velkých montoven našlapuje opatrně. Podle informací, které máme od pacientů, kteří se v továrnách nakazili, víme, že v řadě provozoven se nedodržuje vůbec nic. Tam se hřeší na to, že hygieniků je málo a žádné kontroly reálně neprobíhají. Takže se v továrnách nedodržují rozestupy, nenosí se roušky, nepoužívá se desinfekce, nerozdělují se lidé na směny, společně všichni chodí na obědy a kouřit… Pokud toto nezastavíme, tak covid nemůžeme zvládnout," dodal Milan Kubek pro ŽivotČesku.cz

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.