Prezident ČLK Milan Kubek vyslal SOS k českým lékařům v zahraničí. Jejich odezvu zřejmě nečekal

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 10. 2020

Aktuální situace v Česku si vyžádala také jednání ze strany prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka, který se obrátil na české lékaře působící v zahraničí. Jejich odpověď byla poměrně jasná.

Epidemie koronaviru v Česku intenzivně sílí a počty nakažených v zemi se už za třetí říjnový čtvrtek vyšplhaly téměř k hranici 10 000 lidí s potvrzeným onemocněním covid-19. Vláda se snaží zoufale hledat řešení eliminace tak strmého nárůstu a odborníci už bijí na poplach a požadují přísnější opatření. Prezident České lékařské komory Milan Kubek se pokusil oslovit české lékaře pracující v zahraničí. Cílem bylo je »povolat« zpět, aby pomohli kolegům, kteří za současného kritického nárůstu nakažených už nutně potřebují každou posilu.

"Vraťte se, prosím, na čas domů pomoci našemu zdravotnictví. Situace je opravdu vážná, a proto se jako prezident České lékařské komory tímto obracím na všechny lékaře a lékařky, kteří v uplynulých letech odešli pracovat do zahraničí a mají potřebnou kvalifikaci i zkušenosti, aby se, pokud to jejich pracovní a rodinná situace dovolí, alespoň na čas vrátili domů a pomohli svým bývalým kolegům v našich nemocnicích," píše prezident ČLK v příspěvku na sociálních sítích.

Vraťte se, prosím, na čas domů pomoci našemu zdravotnictví Situace je opravdu vážná, a proto se jako prezident České...

Zveřejnil(a) Česká lékařská komora dne Středa 14. října 2020

Jenže odezva lékařů a zdravotníků působících mimo hranice naší republiky, se nesetkala s přílišným pochopením. Podle jejich komentářů svou pomoc nabízeli už na jaře a nestáli vládě ani za slušnou odpověď. Stejně tak považují někteří za problém kritiku a nespravedlivé osočování, kterého se jim dostalo jakožto »pendlerům« a cizákům, kteří akorát zavlekli nákazu do Česka. V neposlední řadě hraje velkou roli to, že se ve své medicínské profesi v zahraničí sami potýkají s velkými počty nakažených a nemají tak prostor pro další »výpomoc«.

"Během první vlny na jaře jsem se na několika pracovištích nabídla a zájem nebyl, většinou ani slušné odpovědi jsem se nedočkala. Vrátila jsem se tedy do Anglie. Teď přijet nemohu a pochybuju, že najdete mnoho takových, kteří by mohli. Česko se řítí do velkého problému. Kolegům přeji hlavně, ať to ve zdraví ustojí, jaro nás stálo spoustu sil, mnozí se z toho stále ještě vzpamatováváme, zatímco noví pacienti opět přichází," napsala lékařka Linda v reakci na žádost.

"Vy myslíte, že tam jsme na dovoleny nebo co? Že tam bychom nechyběli?!!! Nechápu..." uvedl uživatel Deni, který studoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

"Jsem teda »jen sestra« pracující v resuscitační péči v zahraničí, ale neumím si představit, jak bych to vysvětlila teď svému zaměstnavateli, když je nás tu tak málo, protože covid jede všude… Jako bych všechno teď v době covidu stěhovala do ČR, a pak zase zpátky… Vyřídit exit, víza a jiné papírování, a pak zase znovu všechny kurzy a zkoušky," připojila se s odpovědí také zdravotnice Hanka.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.