Prezident ČLK se zastal Adama Vojtěcha kvůli rouškám ve školách i MHD. Do prázdnin se to dá vydržet, říká

Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 6. 2021

Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, uvedl to dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34). Možnost zrušení povinnosti od příštího týdne zmínil počátkem tohoto týdne ministr školství Robert Plaga (42). Vojtěch uvedl, že s Plagou a hygieniky by měl v pondělí znovu jednat, záležet bude na vývoji epidemiologické situace. Podle prezidenta České lékařské komory jde o správné rozhodnutí. "Myslím si, že do těch prázdnin by se to mělo vydržet," řekl pro ŽivotČesku.cz Milan Kubek (53). Ochrana úst a nosu se zatím neodloží ani v MHD.

Vojtěch dříve navrhoval, aby povinnost roušek a respirátorů i při výuce ve třídách zůstala až do konce školního roku. Ministr školství ho ale oslovil s tím, že by roušky nemusely být povinné ve třídách při frontální výuce, pokud žáci sedí v lavicích. Tento návrh dnes Vojtěch označil za kompromisní variantu. "Budeme o tom ale ještě jednat i na základě vývoje epidemické situace, slíbili jsme si s panem ministrem školství, že se k tomu vrátíme v příštím týdnu," řekl. Od pondělí podle něj změna nebude, ten den by se o tom teprve mělo jednat, dodal.

Názory odborníků se na věc liší. Podle většiny jde ale o rozumné opatření, které už nebude mít dlouhé trvání. A to z důvodu prázdnin. "Já si myslím, že to správné je. Protože skutečně školy v souvislosti s epidemií byly velmi nebezpečným místem a je zřejmé, že děti v kolektivu tráví dlouhý čas. Myslím si, že do těch prázdnin by se to mělo vydržet. Jde o tři týdny a v rámci prevence se to dá zvládnout," upřesnil svůj pohled na opatření pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

Plaga v pondělí uvedl, že věří, že žáci nebudou muset mít roušky aspoň při výuce do konce školního roku. Podle něj je pochopitelný požadavek, že na chodbách či v šatnách by žáci roušky mít měli.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová dříve uvedla, že vláda by o odložení ochrany dýchacích cest ve školách mohla rozhodnout asi dva týdny po 24. květnu, tedy právě příští týden. Návrh k odložení roušek ve školách, alespoň pro menší děti, chtěl již dříve nadnést premiér Andrej Babiš (66).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.