Prezident ČLK vyhodnotil, kdy může nastat kolaps nemocnic. Vláda a opozice nám podrazily nohy, říká

Nemocnice – Ilustrační snímek
Nemocnice – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 2. 2021

Nouzový stav by v Česku po neděli mohl platit jen v krajích, které o to požádají vládu. Premiér Andrej Babiš (66) ale doufá, že kabinet o vyhlášení stavu nouze požádají všichni hejtmani, aby v různých částech republiky neplatila odlišná opatření proti covidu-19. Podle šéfa České lékařské komory Milana Kubka (53) se Česko může dostat do obrovských problémů. Kolaps nemocnic odhaduje během krátké doby. "Do tří týdnů," řekl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že bude hodně záležet na chování lidí.

Andrej Babiš připustil, že by v Česku mohla nastat situace, že nouzový stav kabinet vyhlásí jen pro některé regiony. "Pokud o to nepožádají všichni hejtmani, tak se dostaneme do absurdní situace, kdy v některých krajích budou jiná pravidla než v dalších. Doufejme, že budou rozumní, požádají o to všichni a zapomenou na politiku a politické zájmy. Skutečně jde o zdraví všech občanů," řekl.

Nouzový stav po nesouhlasu Sněmovny s jeho prodloužením přestane platit s nedělí. Podle šéfa České lékařské komory vláda i opozice hazardují se zdravotnickým systémem.

"Současný stav je selhání politiků, kteří se měli domluvit na tom, jak vyvézt zemi z krize. Ale neschopná vláda a sobecká opozice nám podrazily nohy. Virus je stále mezi námi, umírá zhruba 1000 lidí každý týden na koronavirus, situace je tedy vážná a jsme jednou z nejhorších zemí na celém světě. A pokud lidé nebudou respektovat protiepidemická opatření, situace se bude zhoršovat. Pokud v pondělí lidé začnou chodit do restaurací, fitness center, kadeřnictví a podobně, tak za tři týdny vypukne v naší zemi katastrofa, tedy kolaps nemocnic. Tedy v případě, že se lidé nebudou chovat rozumněji než naši politici," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek.

S koncem nouzového stavu bude třeba vytvořit dalších 1000 lůžek intenzivní péče a riziko nárůstu pandemie vzroste o 30 procent, domnívá se podle premiéra ministr zdravotnictví Jan Blatný (50).

V případě konce nouzového stavu bude vláda moct pokračovat v opatřeních ve školách, bude ale problém s nákupem testů. Nezmění se také omezení restaurací, ubytování a opatření na hranicích. Uzavřeny podle Babiše nebudou obchody, ve kterých by ale i nadále platilo omezení počtu lidí na obchodní plochu. Otevřely by se také bazény, wellness centra a sauny.

Epidemie v Česku je opět na vzestupu. Obavy odborníků se naplnily a počty nakažených se do...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu