Prezident Miloš Zeman má o svém nástupci jasno. Mluvčí Hradu promluvil o Andreji Babišovi ve dvou rovinách

Miloš Zeman a Jiří Ovčáček
Miloš Zeman a Jiří Ovčáček
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 8. 2021

Bookmakeři sázkových kanceláří jednoznačně favorizují v další prezidentské volbě současného premiéra Andreje Babiše (66). Jeho rivalem by mohl být armádní generál ve výslužbě Petr Pavel (59). Šéfa vládního kabinetu si umí jako svého nástupce představit i současný prezident Miloš Zeman (76). Pro ŽivotvČesku.cz promluvil mluvčí Hradu, jak se hlava státu dívá v současnosti na to, že by ho Babiš ve funkci vystřídal. "Může být nejdříve premiér a potom prezident," uvedl Jiří Ovčáček (42).

I když mandát Miloše Zemana končí v březnu 2023, téma ohledně toho, kdo bude jeho nástupcem, rezonuje společností. Zeman o víkendu naznačil, že by svůj úřad mohl předávat Babišovi. "Může být nejdříve premiér a potom prezident," zopakoval slova prezidenta z nedělního rozhovoru pro Blesk mluvčí Hradu pro ŽivotvČesku.cz k dotazu, proč právě Andreje Babiše hlava státu favorizuje.

Třeba sázková kancelář Fortuna favorizuje šéfa hnutí ANO v prezidentské volbě s kursem 2,4:1. Zmíněného generála ve výslužbě Petra Pavla kursem 4,5:1. Třeba Tomio Okamura je »ohodnocen« kursem 85:1.

Mezi možnými kandidáty by se v další prezidentské volbě mohla objevit jména jako senátoři Marek Hilšer (45) a Pavel Fischer (55). Hudebník a exministr Michael Kocáb (67) se k možné kandidatuře kladně také vyjádřil. O kandidatuře uvažuje rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová (47), již dříve se podobně vyjádřila právnička Klára Long Slámová (43).

Andrej Babiš zatím o funkci prezidenta zájem veřejně neprojevuje. Netají se tím, že chce vyhrát volby do Poslanecké sněmovny a být znovu premiér.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.