Prezident Miloš Zeman: Pokora a vznešenost královny Alžběty II. zůstane navždy v našich srdcích. Politolog promluvil o dopadu na ČR

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 9. 2022

Prezident Miloš Zeman (77) i další čeští politici přijali zprávu o dnešním úmrtí britské královny Alžběty II. s hlubokým zármutkem. Ocenili její celoživotní oddanost britské monarchii, pracovitost i nesmírnou pokoru, s níž sloužila své vlasti. Byla pro ně symbolem stability. Vyjádřili soustrast královské rodině, lidu Spojeného království i celého Společenství. Pro redakci ŽivotvČesku.cz se vyjádřil politolog Josef Mlejnek, který odmítl, že by úmrtí královny mohlo mít dopad na českou politiku. "Na domácí politiku to určitě mít žádný vliv nebude. Politici v ČR vyjádří soustrast, ale to je celé," vysvětlil.


"Její oddaná služba monarchii, nesmírná pokora a vznešenost zůstane navždy v našich srdcích," uvedl Zeman v prohlášení, které Hrad večer zveřejnil na Twitteru.

"Jsem hluboce zarmoucen smrtí Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Srdečnou a upřímnou soustrast královské rodině a britskému lidu a lidu Společenství národů," napsal premiér Petr Fiala (ODS).

Alžběta II. byla pro většinu lidí na světě symbolem britské monarchie, řekl premiér večer novinářům před návratem z Nizozemska. "Když si jenom uvědomíme tu dobu, víc než 70 let, kterou byla na trůnu, jakými obdobími Británie procházela, s čím vším se Alžběta II. musela vyrovnávat. Vyrovnávala se s tím s velkou vznešeností, s mimořádnou oddaností své službě, britskému lidu, britské monarchii a myslím, že pro mnoho lidí se stala právě symbolem oddanosti, plnění povinnosti, vznešenosti a toho, s jakou grácií se dá zvládat takto vysoká funkce," dodal.

Úmrtím královny Alžběty II. odešel symbol statečnosti, pracovitosti, oddanosti i lidství, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). "Moje myšlenky jsou s královskou rodinou i občany Spojeného království a Commonwealthu. Čest její památce," dodal.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) soudí, že Alžběta II. zůstane v paměti všech jako vzor oddanosti panovníka své zemi a podřízení blahu a potřebám své země. "Obdivovala jsem ji. Moje myšlenky a účast patří všem členům rodiny i občanům Velké Británie a Commonwealthu," napsala na Twitteru šéfka dolní parlamentní komory.

Upřímnou soustrast britské královské rodině a Spojenému království vyjádřil také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). "Královna Alžběta II. byla symbolem kontinuity a stability. Čest její památce. Král Charles má před sebou nyní náročný úkol," uvedl.

Dnešek bude jeden z těch dnů, kdy si lidé budou pamatovat, kde byli a co dělali, když se dozvěděli tu zprávu, napsal na Twitteru vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). "Královna Alžběta II. byla nositelkou noblesy, elegance, symbolem poválečné Británie a jejích nejlepších tradic," dodal.

Alžběta II. byla neodmyslitelnou součástí obrazu Spojeného království jako důstojné, přátelské země, její smrt zasáhne celý svět, uvedl na Twitteru vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). "Byla pojítkem mezi minulostí a současností, byla symbolem i idolem. Upřímná láska Britů k jejich královně byla srozumitelná i nám," podotkl.

Křehká, jemná a skromná žena, napsal o Alžbětě II. na Twitteru bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). "Ztělesňovala více než kdokoli jiný na světě oddanou službu vlasti, státu a národu. I díky ní byla a je Velká Británie spolehlivou a svobodnou zemí a naším dobrým partnerem," doplnil. Vzpomněl, že se s Alžbětou II. setkal v roce 2019 v Portsmouthu na poctě válečným veteránům.

Královna Alžběta II. zemřela dnes odpoledne ve věku 96 let na zámku Balmoral ve Skotsku. Šlo o nejdéle vládnoucí panovnici v britských dějinách, letos oslavila 70 let na trůně. V čele monarchie stanul její nejstarší syn Charles.


Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.