Prezident Pavel byl propuštěn z nemocnice. Potvrdila se slova jeho blízkého přítele

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 5. 2024

Prezident Petr Pavel byl v pátek dopoledne propuštěn po nehodě na motorce z pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) do domácího léčení, oznámila na síti X Kancelář prezidenta republiky (KPR). Prezidentův program na příští týden zůstává zachován včetně plánované zahraniční cesty. Ke čtvrteční nehodě pro ŽivotvČesku.cz promluvil jeho poradce pro mezinárodní vztahy a takzvaný přítel po boku Petr Kolář. Z jeho slov vyplynulo, že jeho informace, které do té doby byly kusé, jsou takové, že nejde o nic vážného. To se s propuštěním hlavy státu z nemocničního zařízení potvrdilo.

Pavel se podle KPR zranil při pádu na motocyklu v malé rychlosti při nácviku jízdy v terénu na uzavřeném okruhu. V ÚVN zůstal po čtvrteční nehodě přes noc preventivně na pozorování, zranění nebyla podle Hradu ani nemocnice vážná.

Redakce ŽivotvČesku.cz ve čtvrtek oslovila Petra Koláře, který informaci o tom, že prezident měl nehodu, již měl. "Jenom doufám, že informace, které jsou kusé a které mám, jsou pravdivé –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ tedy, že se mu nic nestalo. Držím mu palce," řekl bývalý diplomat, který byl mimo jiné země v minulosti velvyslancem v Rusku a USA a s prezidentem Pavlem spolupracoval už před jeho zvolením do čela státu, radil mu především v zahraničněpolitických otázkách.

Slova bývalého diplomata a takzvaného přítele po boku Koláře se potvrdila. "Prezident Pavel byl dnes dopoledne propuštěn z nemocnice do domácího léčení, kde bude mít klidový režim. Cítí se dobře," sdělila novinářům mluvčí Hradu Eva Hromádková. Potvrdila, že se prezident zranil na uzavřeném okruhu ve Středočeském kraji. Bližší informace k povaze prezidentova zranění Hrad nesdělil. Policie nehodu nevyšetřuje, protože se nestala na pozemní komunikaci.

Dvaašedesátiletý Pavel je známý svou zálibou v jízdě na motocyklu, které se nevzdal ani po loňském zvolení do prezidentské funkce. Loni v létě se na veřejnosti objevil videozáznam, na němž jel Pavel na motorce bez helmy. Prezident se posléze omluvil a oznámil, že věnuje peníze na pomoc motocyklistům, kteří cizí vinou skončili na vozíčku. Generál ve výslužbě je známý svou dobrou fyzickou kondicí, letos v únoru například seskočil padákem, během návštěv krajů se rád vydává na horské túry.

V dubnu se prezident zranil v obličeji při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal při dvoudenní návštěvě Zlínského kraje. K drobné tržné ráně u obočí přišel při střelbě dlouhou zbraní s optikou, zranění tehdy nevyžadovalo lékařské ošetření.

Pavel ještě před inaugurací absolvoval lékařské vyšetření v ÚVN, zprávu o svém zdravotním stavu poté zveřejnil krátce před nástupem na Pražský hrad. Podle lékařů komplexní vyšetření prokázalo, že je schopen ze zdravotního hlediska bez výjimek vykonávat všechny prezidentské povinnosti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.