Prezident Pavel hasí požár jménem Fremr, který vzplanul z komunistické minulosti
Komentář Jiřího Ovčáčka: Jmenování Roberta Fremra ústavním soudcem se komplikuje. Kandidáta už na návrh prezidenta Petra Pavla posvětili senátoři, vynořovat se ale začaly stíny z komunistické minulosti. Fremr měl podle nových zjištění za totality odsoudit přes 100 lidí kvůli emigraci. Prezident Pavel si proto jmenování Fremra do Ústavního soudu ještě rozmyslí.
Píše se rok 2023, brzy si připomeneme 34. výročí listopadu 1989, kdy padl komunistický režim. Temné stíny minulosti ale dál padají na český veřejný život. Prezident Petr Pavel, který byl členem KSČ a profesionálním příslušníkem ČSLA, navrhl jmenovat ústavním soudcem Roberta Fremra, jenž má také komunistickou minulost.
Prezident Pavel i soudce Fremr ale po již zmíněném listopadu 1989 svědomitě pracovali pro nový demokratický systém a nezdálo se, že přijdou komplikace.
Vypuklo však nebývalé drama. Nejprve vyšlo najevo, že Fremr soudil v roce 1988 případ »Olšany«, který režírovala a manipulovala StB. Fremr se svoji roli před senátory snažil obhájit, nakonec obdržel podporu a prezidentův návrh na jmenování ústavním soudcem byl schválen. Pak se ale začaly valit další a další informace z předlistopadové minulosti.
Senátor Marek Hilšer na sociální síti X (dříve Twitter) napsal, že Fremr nemluvil před Senátem pravdu, když tvrdil, že nikoho za totality neodsoudil z politických důvodů. "V době mezi lety 1983–85 odsoudil přes 100 lidí za emigraci. Mnozí přišli o majetek a rodiny byly postiženy perzekucí. Neměl by být jmenován," uvedl Hilšer. Zásadní obvinění nebylo poslední.
Alexandr Eret, kterého v roce 1988 odsoudil Fremr na šest a půl roku, napsal ostrý otevřený dopis. V něm Fremra obvinil ze lži. "Lhal jste Senátu Parlamentu České republiky vědomě a opakovaně," uvedl Eret s tím, že podle něj Fremr například použil jako svědky vězně, kteří ho mučili.
"Tři spoluvězně, ze kterých mne dva na cele ruzyňské věznice fyzicky mučili, a ten třetí tomu sice nečinně přihlížel, ale psychicky mne motivoval k tzv. doznání, jste potom nechal u hlavního líčení dokonce i vypovídat jako svědky mých údajných doznání na cele," uvedl Eret v otevřeném dopise.
Příval obvinění z dob totality začal být neudržitelný. Prezident Pavel musel reagovat. Jde o hodně. Pavel má vysoký kredit ze své služby v české armádě i ve strukturách NATO. Minulost mu voliči odpustili a neřešili ji. Fremrova kauza ale prudce oživila téma vyrovnání se s komunistickou minulostí.
Hlava státu proto přímo při návštěvě Ústavního soudu prohlásila, že Fremrovo jmenování do konstitučního tribunálu odkládá. "V reakci na poslední velice emotivní diskuze ohledně nominace a schválení doktora Fremra k tomu přistupuji s vážností a zodpovědností. Nechci situaci lámat přes koleno a uspěchat to," prohlásil Pavel.
Ukazuje se, jak neprozíravá byla domluva, o které hovořil prezidentův poradce a ústavní právník Jan Kysela, že do řad Ústavního soudu budou navrženi jen dva někdejší členové KSČ, uvedl to portál Seznam Zprávy. Stačil jen jeden a je oheň na střeše. Jako prozíravý se naopak ukazuje postup bývalého prezidenta Miloše Zemana, který Fremra odmítl navrhnout. Byť z důvodu, že Fremr byl nakloněn k vyšetřování Izraele mezinárodním soudnictvím.
Z téhle šlamastyky je vlastně jediná čestná cesta. Fremra prostě nejmenovat ústavním soudcem. Nebo si přestat v české politice hrát na zásadový antikomunismus a minulost definitivně odpustit. Pak ale také ztratí jakoukoliv váhu neutuchající útoky na lídra opozice Andreje Babiše kvůli údajné spolupráci s StB.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.