Prezident Pavel si s důvěrou pohoršil, ještě však nepropadl. Politolog ukázal, kde se nachází hranice průšvihu

Eva Pavlová a Petr Pavel
Eva Pavlová a Petr Pavel
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 5. 2024

Komentář: Důvěra v prezidenta Petra Pavla sice klesla, ale stále je nadpoloviční. Krátce po nástupu do funkce loni v květnu mu věřilo 60 procent lidí v Česku, letos 53 procent. Více mu důvěřují mladí lidé než staří, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky dnes uveřejnila agentura STEM. Pavlovi nadále věří výrazně více lidí než jeho předchůdci Miloši Zemanovi na konci jeho mandátu. Pro ŽivotvČesku.cz respektovaný a vyhledávaný politolog Josef Mlejnek z FSV UK na dotaz nejnovější data okomentoval, upozornil zároveň, kde je hranice, která by »takzvaně měla představovat červenou kontrolku«.

Pavel podle STEM i po více než roce v prezidentské funkci naplňuje společenskou poptávku po změně způsobů výkonu prezidentského mandátu. "Veřejnost zejména oceňuje, že je Petr Pavel dobrým reprezentantem ČR v zahraničí, že přispěl k posílení vážnosti prezidentského úřadu a do vnitropolitického dění nezasahuje přílišnou měrou," uvedla analytička STEM Jitka Uhrová. V těchto oblastech podle ní Pavel představuje kontrast k Zemanovu prezidentství.

Důvěru v Pavla letos v květnu mělo určitě 23 procent lidí, před rokem 27 procent. Spíše mu důvěřovalo letos 30 procent dotázaných, loni v květnu 33 procent. Určitě mu před rokem nevěřilo 17 procent, letos 28 procent účastníků průzkumu. Podle STEM stále platí, že Pavlovi jednoznačnou většinou důvěřují jeho voliči z prezidentské volby, naopak má důvěru jen malé části voličů protikandidáta, předsedy ANO a poslance Andreje Babiše. Z nevoličů v prezidentské volbě Pavlovi důvěřuje 38 procent.

"Prezident v našem systému, kdy jeho postoje mají být nadstranické, tak v případě, že by důvěra poklesla pod hranici padesát procent, značí problém. Prezident by měl mít důvěru široce nadpoloviční, bavíme se o příznivých 60 až 65 procentech," upozornil pro ŽivotvČesku.cz ostřílený politolog Josef Mlejnek, který tak poukázal, kde se lidově řečeno nachází »hranice rovnající se začátku průšvihu«.

"Petr Pavel má důvěru především u svého publika, nedaří se mu moc získávat důvěru u lidí, kteří ho nevolili," podotkl pro ŽivotvČesku.cz Josef Mlejnek s tím, že obecně se může zdát, že Pavel je spíše vnímán jako prezident vládní koalice, než že by vyvolával dojem vyloženě neutrální a vystupoval by jako »mediátor« v rámci rozmíšek mezi vládními a opozičními stranami.

Ve společnosti nadále převládá obecné očekávání, že prezident bude vystupovat nadstranicky, uvedli autoři průzkumu. "Většina veřejnosti soudí, že prezident by měl boj opozice s vládou spíše moderovat než do něj zasahovat. Prezidentská funkce má být především reprezentativní úřad než přímá služba občanům. Mírná většina občanů podporuje, aby se prezident v politických otázkách soustředil na jejich morální a hodnotový prvek," dodali.

Mezi mladými lidmi do 29 let má prezident Pavel důvěru 63 procent, naopak mezi lidmi nad 60 let mu důvěřuje pouze 43 procent, ukázal průzkum. Důvěryhodnost prezidenta se zvyšuje s úrovní vzdělání, případně s příznivým hodnocením ekonomické situace domácnosti, uvedl STEM.

Pavel podobně jako jeho předchůdci na začátku svých prvních volebních období otočil klesající trend důvěry hlavě státu. "Další vývoj ukáže, zda aktuální oslabení důvěry představuje výkyv, nebo trend," doplnili autoři průzkumu. Oba Pavlovi prezidentští předchůdci Václav Klaus a Miloš Zeman podle dřívějších čísel STEM měli na konci svého druhého funkčního období důvěru méně než 30 procent lidí v Česku. Na otázky STEM letos mezi 9. a 18. květnem odpovídalo 1053 obyvatel České republiky starších 18 let.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.