Prezident republiky telefonoval s čínským prezidentem. Děkoval za pomoc pro Česko

Prezident České republiky Miloš Zeman
Prezident České republiky Miloš Zeman
Foto: Hrad.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 4. 2020

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek telefonicky mluvil s čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Ten mu poděkoval za českou humanitární pomoc. Si Ťin-pching zároveň pozval Zemana na oficiální návštěvu Číny. 

Rozhovor s prezidentem Čínské lidové republiky, který prezidenta republiky telefonicky kontaktoval, trval zhruba třicet minut. V něm si oba vyměnili informace o situaci ve svých zemích v souvislosti s pandemií koronaviru a podpořili úsilí v boji s touto nemocí.

"Prezident ČLR poděkoval za poskytnutou humanitární pomoc. Darovací listinu předal v únoru v Pekingu vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář, následně byla část letecky přepravena do ČLR. V situaci, kdy Českou republiku zasáhl koronavirus, ČLR se druhé části humanitární pomoci vzdala," uvedl mluvčí Jiří Ovčáček.

Potvrdil účast

Prezident Miloš Zeman zároveň v telefonickém hovoru potvrdil účast na summitu 17+1. Uskuteční se pravděpodobně na podzim tohoto roku. Zeman na začátku roku účast na summitu odmítl kvůli nedostatečným čínským investicím v České republice. Později Pražský hrad cestu připustil za podmínky, že se investice podaří dokončit. Nakonec český prezident s návštěvou souhlasil. Do Pekingu chtěl jet i přes situaci kolem šíření koronaviru. Čína se ale nakonec rozhodla summit odložit.

V období pandemie koronaviru už prezident republiky telefonicky hovořil s prezidentkou Slovenské republiky Zuzanou Čaputovou, prezidentem Státu Izrael Reuvenem Rivlinem a prezidentem Slovinské republiky Borutem Pahorem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.