Prezidenta pustili ze špitálu. Fialu dělí od jmenování premiérem hodiny. Advokátka Long Slámová popsala, jak lze obejít covid

Kandidátka na prezidentku Klára Long Slámová
Kandidátka na prezidentku Klára Long Slámová
Foto: Se svolením Kláry Long Slámové
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 11. 2021

Prezident Miloš Zeman (77) by měl v neděli jmenovat předsedu ODS Petra Fialu (57) premiérem. Prezident se akt chystá vykonat, přestože je pozitivní na covid a měl by být v izolaci. Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové (58) podmínky izolace platí i pro prezidenta. Advokátka Klára Long Slámová (44) je přesvědčená, že ke jmenování může dojít i bez fyzického setkání obou mužů. "Dovedu si představit, že ke jmenování může dojít online či formou dekretu," uvedla advokátka a kandidátka na prezidentku pro ŽivotvČesku.cz.

V neděli by měl prezident Miloš Zeman jmenovat předsedu ODS Petra Fialu premiérem. Prezident je ale pozitivní na koronavirus a hlavní hygienička Pavla Svrčinová uvedla, že výjimky neplatí ani pro hlavu státu a s Petrem Fialou se setkat nesmí. Hrad nyní řeší vše ohledně ceremoniálu. Zeptám se, jestli je možné jmenování premiéra bez fyzického setkání obou mužů?

Článek 62 Ústavy ČR říká, že rezident republiky jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi. Ústava neříká, jakou formou má jmenování proběhnout. Dovedu si tedy představit, že ke jmenování může dojít online či formou dekretu. Pokud to není vysloveně zakázáno, tak není důvod, proč by se tak nemohlo postupovat.

Chápu, že by podle vás tedy bylo možné, aby ke jmenování došlo přes nějaký video přenos. Je podle vás možné i to, že by prezident poslal jmenovací dekret Petru Fialovi například po lékařích, kteří ho ošetřují?

Teoreticky může poslat po lékaři. Je tam i další rovina. Prezident není z titulu své funkce trestně odpovědný a dokonce ho nelze trestně stíhat. Každý, kdo je infikován, je v izolaci. Když nařízení poruší, tak se může dopouštět trestného činu šíření nakažlivé choroby. Je otázkou, jak by na takové setkávání bylo nahlíženo v případě prezidenta. Nelze totiž prezidenta Zemana stíhat. A také je otázkou, zda někdo na sebe dobrovolně může převzít riziko, vypravit se za nakaženým prezidentem a převzít jmenovací dekret. Prezident, který je nakažený nemocí, nemůže za této situace úkolovat někoho, aby se za ním stavil. Ale pokud to někdo udělá ze své vůle a dobrovolně, tak je to dle mě jiná situace. Jinak šíření nakažlivé choroby je trestné i z nedbalosti, ale znovu opakuji, že prezidenta nelze stíhat. Prezident Zeman má kolem sebe osoby, které o něj pečují při vědomí toho, že je nakažený. Teoreticky by jmenovací dekret taková osoba mohla od prezidenta vyzvednout.

S nadsázkou se dá při pohledu na tuto komplikovanou situaci říct, že covid otestuje i doposud nezažité věci. A váš odhad na to, zda v neděli bude Petr Fiala jmenován premiérem, je jaký?

(Usměje se). Uvidíme, ale z pohledu Ústavy ČR by mělo dojít k jmenování premiérem co nejdříve. Prodlužování současné situace je neúnosné, tím spíše, když vidíme kroky, které vláda v demisi činí, tím nemyslím pouze některá z posledních opatření, ale také například nedůvodné nabírání státních úředníků.

Tento pohled na věc slyším v posledních dnech poměrně často. Druhá věc je, že kvůli vážným zdravotním problémům byl prezident hospitalizován od 10. října. Mluvilo se o problému s játry, teď plánované jmenování na pátek odsunul covid. Hlava státu po stránce zdraví není zcela stoprocentní. Když bychom na situaci nahlíželi v teoretické rovině, mohl by se ještě někdo slovem dotknout ohledně aktivace článku 66 ústavy, která by vedla ke zbavení Miloše Zemana prezidentských pravomocí?

Zažili jsme, že i nečekané či nemožné, je možné. Tedy debaty kolem aktivace článku 66 se určitě znovu rozproudit mohou, je ale otázkou, zda je na místě aktivace článku v situaci, kdy prezident některé své pravomoci vykonávat může, byť omezeně.

Rozumím. Co by se muselo přesně stát?

Musela by nastat situace, že není schopen vykonávat své pravomoci, on v tuto chvíli ty úkony, které vykonat má, je schopen udělat, i když je to jiným způsobem než tím tzv. tradičním. Z mého pohledu v tuto chvíli je schopen vykonávat svou funkci. Pokud by nastala situace, že by se opět dostal do stavu, v jakém se již v minulosti nacházel, tak není důvod s aktivací článku 66 vyčkávat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.