Prezidentské volby se kvapem blíží. Sociolog Vojtěch Bednář popsal, jaké má v české společnosti šance na výhru žena
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (61) v pondělí oznámil, že první kolo voleb prezidenta bude v pátek a v sobotu 13. a 14. ledna příštího roku a případné druhé kolo voleb v pátek a v sobotu 27. a 28. ledna. Mezi potvrzenými kandidáty jsou tři ženy a sociolog Vojtěch Bednář pro ŽivotvČesku.cz okomentoval, zda v České republice, kde dosud prezidenty byli jen muži, mají šanci zastupitelky něžného pohlaví.
Současné hlavě státu Miloši Zemanovi skončí druhý pětiletý mandát začátkem března 2023, znovu už kandidovat nemůže. Zájem ucházet se o prezidentskou funkci už projevily asi dvě desítky lidí, mezi nimi i ženy. Kandidovat původně chtěla i advokátka Klára Long Slámová (44), která nakonec od úmyslu odstoupila.
Aktuálně potvrzenými kandidátkami jsou ekonomka a vysokoškolská pedagožka Danuše Nerudová (43), bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu a držitelka medaile Za zásluhy Alena Vitásková (65) a v neposlední řadě prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová (47). Prezidentskou funkci v České republice dosud zastávali jen muži, a proto se redakce ŽivotvČesku.cz obrátila na sociologa s dotazem, zda má šanci lednové volby vyhrát jedna z dam.
"Já si nejsem úplně jistý tím, jestli je pohlaví jako parametr něčím, co by volbu nějak výrazně určovalo. Tady se vedou diskuze o kompetenci těch kandidátů, o jejich politické minulosti, kdy na jedné straně máme kandidáta obviňovaného z dotačních podvodů, potom generála, který zase byl v KSČ. Máme tady lidi, kteří jsou kompetentní, i ty, kteří to berou asi trochu z legrace. Pohlaví samozřejmě je parametr, ale jeden z velkého počtu. Nejsem si jistý, nakolik je to parametr, který může volbu vůbec určovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář.
Na internetových diskuzích je už nyní možné v menším měřítku pozorovat hlasy, které z nevysvětleného důvodu nechtějí, aby Českou republiku na postu prezidenta reprezentovala žena. Podle odborníka na vědu zkoumající sociální život však je třeba upozornit na to, že ačkoliv se najdou lidé podporující takové postoje, jde o menšiny, jejichž hlasy však na internetu mohou budit iluzi, že podobně smýšlí mnohem víc lidí.
"Výkřiky proti ženám jsou určitě vidět a mohou mít i hodně lajků, ale když si představíte Gaussovu křivku, takový ten kopeček, tak platí, že největší část společnosti je názorově neutrální v těchto věcech. Potom existuje malé procento na dvou stranách, tedy vyhraněné feministky a vyhranění šovinističtí řvouni. Problém spočívá v tom, že když si takovýhle Pepa dá svých osm piv a pak jde vykřikovat do online diskuzí, tak je to vidět po celé republice a vytváří to dojem, že je to názor i někoho jiného, než je on. Když se ale podíváme na rozložení společnosti, tak opravdu více než dvě třetiny jsou neutrální vůči vyhraňujícím parametrům, ať už jde o pohlaví nebo například o vzhled kandidáta," vysvětlil Vojtěch Bednář pro ŽivotvČesku.cz, jak se má situace ve skutečnosti.
K tomu, aby byl někdo vyhraněný proti parametru, který v tuto chvíli nehraje v prezidentských volbách důležitou roli, by bylo potřeba impulzu ze strany autority. U toho si je odborník nicméně jistý, že k němu nedojde. Lidem totiž obecně záleží na mnohem důležitějších parametrech, které budou při rozhodování u volebních uren v lednu klíčové.
"Aby se takový výkřik stal mainstreamem, musely by se za něj začít stavět skutečné autority a musela by kolem něj vypolarizovat diskuze. Ale to se nestane, my jsme střední Evropa, my jsme tolerantní, to znamená také to, že pohlaví je relativně méně důležité než některé jiné parametry. Důležité je, aby ten člověk byl chytrý, aby sjednocoval, aby neprodukoval konflikty ve velké míře, tedy neprovokoval lidi, kteří budou vyhranění pro či proti něčemu. To je asi to, co se očekává od prezidenta. A čeká se i to, aby byl kompetentní. A najít člověka, který se vejde do této kombinace parametrů, je pekelně těžké, protože v zásadě každý na koho ukážete, má nějakou vadu," dodal sociolog Vojtěch Bednář pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.