Při sebevraždě chtěla být krásná. Manželka mafiána Antonína Běly nevěřila, že spí s vrahem. O mamince promluvil Běla junior

Autor: ŽivotvČesku | Hrob Antonína Běly
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 1. 2022

Seriál České televize Devadesátky připomněl postavu mafiána Antonína Běly (†52) a těžký osud jeho manželky Marie Bělové (77). Ta v listopadu 2020 spáchala sebevraždu. Na maminku zavzpomínal Jaroslav Běla (45). Osobní vzpomínku pro ŽivotvČesku.cz přidal také investigativní novinář Josef Klíma (70).

Antonín Běla byl považován za krále českého podsvětí a za muže, který mafiánskému řemeslu naučil Františka Mrázka (†47). Oba vlivní muži jsou dnes po smrti. Bělu najaté komando zavraždilo v jeho domě v Úvalech u Prahy dne 14. dubna 1996. Život Františka Mrázka ukončil střelec v Praze dne 25. ledna 2006. Jejich vrahy (nebo jednoho vraha?) se nikdy usvědčit nepodařilo.

Marie Bělová za svůj život několikrát dostala otázku, zda si myslí, že jejího manžela nechal zlikvidovat právě František Mrázek.

"Já jsem ji zpovídal, je to asi čtyři roky a ptal jsem se Marie Bělové, zda jejího manžela skutečně nechal zabít František Mrázek… U nich doma mi to říkala slovy: No víte, pane Klímo, to bylo tak, byli dva kohouti na jednom smetišti a jeden musel jít. Ale Franta byl hodný, hned přišel a říkal, já se o tebe postarám, neboj se," zavzpomínal pro ŽivotvČesku.cz investigativní novinář Josef Klíma. Marie Bělová nikdy neřekla, že je přesvědčená, že manžela nechal zabít Mrázek. Také tuto verzi ale nikdy nevyloučila. Novinářům vždy říkala, že ti dva jsou zase spolu na »druhém břehu« a mají možnost si vyříkat věci, které nestihli při životní pouti.

Marie pocházela z dobré rodiny, byla dcerou právníka a její rodiče nemohli tušit, že se bláznivě zamiluje do obyčejného romského veksláka. Po svatbě ji nová rodina nepřijala, rodina původní ji zavrhla. Marie uvízla mezi dvěma světy. Vzpomínala, že tchyně ji někdy uhodila a agresivní uměl být i manžel. Prodávala ve stánku s textilem a sledovala, jak se z jejího muže stává nejobávanější figurka Prahy. Po roce 1989 se řadě lidí otevřel nový svět, z veksláka Toníka se během pár měsíců stal vážený boss.

První velkou životní ránu jí osud nachystal, když drogy o život připravily jejího syna Marcela (†28). Od té doby v úvalském domě vládlo podivné dusno, Marie byla psychicky na dně a smrt syna si kladla za vinu. Dne 14. dubna 1996 to v kolech osudu znovu hrozivě zaskřípalo, najatí zabijáci rozstříleli jejího manžela. Policejní lékař napočítal 27 děr v těle romského krále, nejméně 15 ran bylo smrtelných.

Policie byla přesvědčena, že vraždu spáchal Pavel Šrytr, který dělal bodyguarda Bělovi i Mrázkovi. Marie Bělová se domnívala, že manžel svého vraha dobře znal. Vždy říkala, že osudnou noc pes neštěkal. Pavel Šrytr odsouzen nebyl, naopak od státu vysoudil odškodné za to, že byl 455 dnů držen ve vazbě.

Marie Bělová přišla o dva muže, kteří jí byli nejbližší. Upnula se na syna Jaroslava, o kterého se začala bát, že je další na řadě. "Vždycky jsem bránil mámu. Je mi hrozně líto, že jsem ji neubránil tomu, co udělala. To si nikdy v životě neodpustím. To se mnou půjde celý život," řekl Jaroslav Běla pro Českou televizi, když popisoval, že si smrt své mámy kladl za vinu.

Marie Bělová vyzvala smrt na osudové setkání dvakrát. První pokus o sebevraždu nevyšel. Spolykala 73 prášků, ale lékaři ji dokázali zachránit. Do nemocnice ji převezli učesanou, namalovanou a ve svátečních šatech. Chtěla v den své smrti vypadat hezky. "Já jsem přemýšlela nad oběšením, ale říkala jsem si: »Maruno, jak budeš vypadat!«" prohlásila v rozhovoru pro Český rozhlas.

Druhý pokus o odchod z tohoto světa byl úspěšný. Marie Bělová zemřela 8. listopadu 2020. Podle informací deníku Blesk ji našli v úvalské vile oběšenou.

"My jsme byli normální rodina. Můj muž byl obchodník. Můj muž nebyl žádný zločinec. On byl organizátor. On vedl, on všechno řídil. Můj muž byl schopen všeho, mimo zabíjení, to je jasné. Co o něm říkaly noviny, to jsou blafy," uvedla Marie Bělová v jednom z posledních rozhovorů.

Jak to v divokých 90. letech opravdu bylo, věděli zřejmě jen Mrázek s Bělou. Možná si to na »druhém břehu« stihli vyříkat už i s Marunkou, která se kdysi dávno jako děvče z porcelánky zakoukala do romského štramáka...

Hrob Antonína Běly na pražských Olšanských hřbitovech
Hrob Antonína Běly na pražských Olšanských hřbitovech
Foto: ŽivotvČesku.cz

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.