Příběh o třech sirotcích, kteří přišli o rodiče, není pravdivý. Peníze se budou lidem vracet

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 8. 2020

Byl to asi nejdojemnější příběh, u kterého nejeden uživatel sociálních sítí uronil slzu. Jeho jádrem bylo, že úřady nechávaly dlouhé měsíce bez povšimnutí tři chlapce, kterým dopravní nehoda v čase koronaviru vzala rodiče. Jenže realita je jiná. Dobročinný spolek Sklad pro pěstouny Praha 11 se stal obětí podvodu.

Spolek o smutné události informoval na Facebooku. Meritem věci bylo, že trojice chlapců ve věku sedm, deset a sedmnáct let přišla během dopravní nehody o rodiče.

Nejstarší chlapec se rozhodl, že se o své mladší bratry postará, chtěl tak zabránit tomu, aby skončili v dětských domovech.

Šokující pro všechny, kteří příběh četli, bylo, že o trojici sirotků bez příbuzných se nezajímal nikdo. Ani policisté, kteří nejstaršímu chlapci měli jen sdělit informaci o úmrtí rodičů, ani Orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD).

Příběh měl další zápletku v tom, že vyšel najevo jen kvůli tomu, že nejstarší ze sourozenců si našel brigádu, z níž chtěl uživit sebe i bratry. Stalo se ale to, že nevydělal dost peněz a rozhodl se pro krádež jídla v restauraci.

Po dopadení se svěřil se svým srdceryvným příběhem, který spolek zveřejnil. Řada médií se dojemného příběhu »chytla«. A mnoho lidí, mezi nimi i známé osobnosti se rozhodli chlapcům finančně pomoci.

V pondělí odpoledne se ukázalo, že realita je jiná. Celý příběh je totiž smyšlený. Spolek se na Facebooku omluvil a slíbil peníze vrátit. "Dobrý den, předem chceme poděkovat všem ochotným lidem za vlnu solidarity. Nicméně v tuto chvíli účet uzavíráme a po domluvě s advokátem vracíme veškeré finance zpět na účty dárců. Situace chlapců se zásadně změnila a je nyní v řešení OSPOD. Až budeme moci, zveřejníme vysvětlení. Ještě jednou všem děkujeme a omlouváme se, že nebudeme v nejbližší době moci odpovídat na případně dotazy. Pokud se Vám částka nevrátí na účet do konce týdne, prosím, kontaktujte nás, ihned vyřešíme," uvedl spolek, který chtěl dětem pomoct.

Podali jsme trestní oznámení na neznámého pachatele. Moc prosíme, aby na ten účet, který ještě nemůžeme zrušit, protože z něj musíme rozeslat peníze zpět, lidé žádné peníze už neposílali,” dodala.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.