Příběh Olgy, který nutí k slzám: Po první explozi vzala syna a utekla z Ukrajiny, pak čelila podvodu. Její rodiče ve válce zůstali a bojují proti armádě Putina

Olga se synem Andrejem.
Olga se synem Andrejem.
Foto: Se svolním Petra Lebedy
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 5. 2022

Přes dva miliony dětí už utekly s rodiči před válkou na Ukrajině. V Praze pomáhá maminkám mimo jiné Komunitní centrum Roztyly, kde je aktuálně přibližně 80 dětí. Spolu s představiteli z Prahy 11 je ve čtvrtek přišla navštívit pirátská europoslankyně Markéta Gregorová, která přivezla hmotnou pomoc a mluvila jak s rodiči dětí, tak i s vedením centra. "Se zástupci města jsme se shodli, že městské části by měly mít snazší přístup k evropským penězům," uvedla pro ŽivotvČesku.cz.

Jakmile se v Oděse začaly ozývat exploze, vzala zdravotní sestra Olga (24) malého syna Andreje (3) a přes Moldavsko a Slovensko se dostali až do Česka.

"Partnera nemám, ale na Ukrajině zůstali moji rodiče. Maminka je doktorka a tatínek se zapojil do obrany země coby dobrovolník. Teď bydlíme u kamarádky, která nám se vším pomáhá. Hlavně finančně, dává nám jídlo i oblečení. Když je syn na hlídání tady v centru, snažím se zařídit si papíry, abych tu mohla začít pracovat třeba v nemocnici," přiblížila pro ŽivotvČesku.cz Olga, která političce Markétě Gregorové popsala i to, že se jí během útěku pokusily podvést hned dvě skupiny lidí, které slibovaly pomoc.

Komunitní centrum kromě europoslankyně Gregorové navštívili i starosta Prahy 11 Jiří Dohnal a pedagožka Zuzana Böhmová. "O místa v centru je ohromný zájem, proto momentálně řešíme i další prostory. Šlo by to rychleji, pokud bychom měli těsnější vazby na rozhodování o evropských dotacích. Proto jsem rád, že to paní europoslankyně na půdě EU řeší," řekl Dohnal.

"Toto centrum je střednědobým provizorním řešením, ale funguje. Průběžně se také připravujeme na to, aby starší děti z Ukrajiny mohly nastoupit od září do našich škol," dodal.

Podle Böhmové funguje komunitní centrum jako důležitá pomoc pro rodiče z Ukrajiny, hlavně matky, které díky němu mají jistotu, že je o děti postaráno. "Mohou si tak vyřídit věci na úřadě, hledat si práci nebo chodit do zaměstnání. V blízké budoucnosti bychom rádi pro děti zařídili doučování a hlavně výuku češtiny," přiblížila Zuzana Böhmová, která je zároveň lídryní pirátské kandidátky v tamní části Prahy.

"Regiony a místní orgány musí hrát klíčovou roli při rozhodování o čerpání evropských prostředků. Ze své pozice budu usilovat o to, aby se zjednodušil složitý byrokratický proces pro rozdělování evropských financí," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz Markéta Gregorová.

Dětem a rodičům v centru europoslankyně se starostou Dohnalem přivezli dětské oblečení a boty, hračky, plyšáky, teploměry a další drobnosti, na kterých se předem dohodli s provozovateli dle potřeb centra. Komunitní centrum Roztyly otevřelo na konci dubna. Je tvořeno z modulárních buněk a má kapacitu až 100 dětí. Nabízí hlídání dětí, volnočasové a edukační aktivity a sociální a podpůrné programy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.