Příběh těhotné běžkyně, která zvítězila v balerínkách, má smutný konec. Annamária potratila

Běžkyně Annamária Horváthová
Běžkyně Annamária Horváthová
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 9. 2021

Její příběh sledovalo celé Slovensko i Česko. Šestnáctiletá Annamárie Horváthová měla být vzorem pro mladé sportovce, kteří pochází ze sociálně slabého prostředí. Před čtyřmi lety ohromila Slovensko, když dokázala ovládnout závod v balerínkách. Později otěhotněla a v březnu se jí mělo narodit miminko. Podle své matky Izabely ale potratila a matkou se nestane. "Je to velmi těžké. Vůbec to prostředí, kde žije," řekl pro ŽivotvČesku.cz její trenér Norbert Pecze. I pro něj je otázkou, zda se dívka k atletice vrátí.

V roce 2018 fascinovala Slovensko, když v obyčejných balerínkách ovládla závod na 750 metrů. Začalo se hovořit o tom, že v romské osadě v Moldavě nad Bodvou se zrodila dívka, ze které jednou bude hvězda atletických stadionů.

K velké kariéře měla nakročeno i podle svého trenéra. "Kdyby se držela sportovní cesty, mohla se neustále zlepšovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz Norbert Pecze, který zdůraznil, že se stará o její sportovní rozvoj a nemá šanci ovlivňovat její rodinu a prostředí, ve kterém žije.

Před pár měsíci slovenští novináři přinesli informaci, že Annamária je těhotná. Rodina řešila, zda dívka půjde na potrat, Annamária se nakonec rozhodla, že si dítě nechá. "Opravdu nevím a nedokážu sdělit dopředu, jak se bude situace vyvíjet. Romská komunita je složitá," sdělil pro ŽivotvČesku.cz trenér Norbert Pecze, když dostal dotaz, jak si myslí, že situace kolem nadějné atletky dopadne.

Podle informací deníku Plus Jeden Deň se ale Annamária matkou nestane. Její matka Izabela slovenským novinářům sdělila, že Annamária je v nemocnici, protože potratila. "Mámě Izabele nejprve nebylo do řeči, později však přiznala, že dcera opravdu potratila," uvedl Plus Jeden Deň. Novináři nemluvili se samotnou dívkou, informace mají pouze od její matky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.