Přichází zásadní období. Roman Prymula promluvil o otevření restaurací a služeb

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 4. 2021

Česká republika je ve válce s koronavirem už více než rok. Po návratu k normálnímu způsobu života touží každý. Podle odborníků by v průběhu května mohlo přijít větší rozvolnění v oblasti služeb. Epidemiolog Roman Prymula (57) potvrzuje, že i podle jeho osobního odhadu bude zásadní měsíc květen. "Určovat přesné datum k otevření restaurací je poměrně spekulativní," uvedl bývalý ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz.

Pro vládu i odborníky na šíření epidemie je klíčové zvládnout návrat žáků do školy. Ti se od 12. dubna vrací v rotačním cyklu. Dne 19. dubna se tak do školy podívá druhá skupina žáků. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62) také pozitivně hodnotil průběh Velikonoc, jarní svátky nezhoršily příznivý vývoj epidemie covidu-19. V nemocnicích bylo s nemocí covid-19 k 18. dubnu hospitalizováno 4052 lidí. Pozitivní trend vidí také bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

"Epidemie má v tuto chvíli poměrně příznivý vývoj, protože celkové parametry dlouhodobě klesají. Reprodukční číslo, které reflektují běžné pracovní dny, kleslo pod 0,8, což znamená, že vidíme pozitivní vliv těch opatření, která byla zavedena," uvedl uznávaný epidemiolog pro ŽivotvČesku.cz s tím, že na kontrole epidemie se pozitivně podílí narůstající proočkovanost, dodržování opatření a také fakt, že v České republice žije poměrně vysoký počet osob, které onemocnění covid-19 již prodělaly.

Pokud se potvrdí, že Česko zvládlo návrat žáků do škol a nedošlo k negativnímu nárůstu sledovaných parametrů, bude se uvažovat nad masivnějším rozvolněním. Ministr zdravotnictví uvedl, že po 26. dubnu by za přísných podmínek mohlo dojít k uvolnění opatření, které omezují sportovní aktivity. Otevírání služeb a případně i restaurací tak přijde na řadu nejdříve v průběhu měsíce května.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62) na svém Twitteru uvedl, že v létě by nemuselo být nutné uplatňovat venku roušky. Ve středu ve Sněmovně přitom uvedl, že pokud lidé »budou zlobit«, bude nutné nosit roušky i v létě. Podle prezidenta České lékařské komory se budou uplatňovat zejména ve vnitřních prostorách. "Letos si nebudeme moct prožít léto tak lehkovážně, jako tomu bylo v loňském roce," řekl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek (53) s tím, že bez ochrany úst a nosu to nepůjde.

"Určovat přesné datum otevření restaurací a dalších služeb je v tuto chvíli poměrně spekulativní. Osobně si myslím, že k náběhu těchto služeb dojde někdy v průběhu měsíce května," predikoval pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Anesteziolog Lukáš Pollert (51) proslul výroky, ve kterých se obává, aby kontrolovaná spol...

Při ideálním scénáři by restaurace nejprve otevřely venkovní prostory, pak by za přísných podmínek mohly část svých hostů začít pouštět do vnitřních prostor. Odborníci se shodují, že otevření restaurací nastane v posledním sledu rozvolňovacího procesu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu