Příjezdový formulář přehledně. Povinně ho musí vyplnit i očkovaní, upozornila mluvčí ministerstva

Cestování - Ilustrační snímek
Cestování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 8. 2021

Cestování do zahraničí má kvůli pandemii koronaviru několik pravidel. Jedním z nich je tzv. příjezdový formulář, který se vyžaduje po cestujících vracejících se zpátky do Česka ze všech zemí. "Povinnost vyplnit příjezdový formulář se týká všech cestujících včetně očkovaných osob. Je to především z toho důvodu, aby hygiena měla možnost pohlídat případné šíření viru a jeho mutací. Vakcinací výrazně klesá riziko nákazy, ale protože nikdy není nic stoprocentní, zavedli jsme příjezdový formulář pro všechny," řekla tisková mluvčí ministerstva zahraničí pro ŽivotvČesku.cz.

Příjezdový formulář se řadí k pomůckám, které slouží hlavně k případnému vytrasování kontaktů v případě nákazy koronavirem - v souvislosti s letními dovolenými a obecně cestováním za hranice České republiky. Od 19. července ho musí vyplnit všichni, kteří se vrací zpátky do Česka a pobývali v cizině minimálně 12 hodin. Výjimkou nejsou ani země zařazené v zelené kategorii na mapě cestovatele.

"Povinnost vyplnit příjezdový formulář se týká všech cestujících včetně očkovaných osob. Je to především z toho důvodu, aby hygiena měla možnost pohlídat případné šíření viru a jeho mutací. Například pokud by hodně turistů cestovalo zpět do Česka hromadnou dopravou, kde by mohli přijít do kontaktu s turisty z rizikových zemí - hygiena je pak dokáže díky tomu kontaktovat. Hygienická správa dohledá v příjezdových formulářích informace, zda kupříkladu někdo necestoval jedním autobusem a podobně. Samozřejmě očkováním výrazně klesá riziko nákazy, ale protože nikdy není nic stoprocentní, zavedli jsme příjezdový formulář pro všechny," vysvětlila tisková mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová pro ŽivotvČesku.cz.

Ve formuláři je potřeba vyplnit základní údaje: Jméno a příjmení, číslo pasu nebo občanského průkazu, rodné číslo, telefonní číslo či e-mailovou adresu. Tyto kolonky jsou tzv. volné – lze do nich psát libovolně.

Opačně je tomu u ostatních, kde jsou předem definované buď názvy, čísla nebo data v kalendáři. Jedná se o kolonky data narození, státní příslušnosti, země navštívené 14 dní před přicestováním do ČR (mimo země, kde byl cestující méně než 12 hodin). Dále data příjezdu do ČR, hlavního místa pobytu, druhého místa pobytu a případně třetího (město, ulice a číslo popisné).

Označení předdefinovaných možností odpovědí se týká typu dopravního prostředku, rodinných příslušníků mladších 18 let a vědomí ohledně kontaktu s osobou nakaženou covidem-19. Před závěrečným odesláním je nutné ještě potvrdit, že formulář vyplnila reálná osoba.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.