Primář infekčního oddělení Pavel Dlouhý označil hlavní lék pro covidové pacienty. Jsou závislí, vysvětlil

Nemocnice - Ilustrační snímek
Nemocnice – Ilustrační snímek
Foto: Showpix
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 31. 3. 2021

Nastavená vládní opatření se zdají být jako efektivní a mluví se o tom, že epidemie koronaviru začíná pozvolna zpomalovat. K poslednímu březnovému dni data ministerstva zdravotnictví udávají 7580 aktuálně hospitalizovaných, kteří vyžadují neustálou zdravotní péči. Primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, kde na začátku propuknutí epidemie na jaře izolovali první nakažené, popsal, co je hlavním krokem v léčbě covidových pacientů. "Nestačí jim běžný vzduch, potřebují kyslík," uvedl.

Odborníci v čele s hlavním epidemiologem Institutu klinické a experimentální medicíny Petrem Smejkalem (48) varují před tím, aby během velikonočních svátků lidé nepřestali v euforii, nebo cíleně, dodržovat nařízení a nedošlo k opětovnému nárůstu nakažených. Hrozilo by tím i přibývání pacientů, kteří nejsou schopni zvládnout nákazu virem doma vlastními silami a nakonec musí skončit v nemocnici.

Právě ti, kteří vyžadují kvůli onemocnění covid-19 stálou lékařskou péči, potřebují správně nastavit léčbu, která dokáže postupně zlepšit jejich celkový zdravotní stav. "Na standardních lůžkách u nás, což nejsou lůžka na jednotce intenzivní péče, je většina covidových pacientů. Základním lékem je pro ně kyslík – dvě třetiny z nich se k nám dostanou z toho důvodu, že mají nedostatek kyslíku, zkrátka jim nestačí běžný vzduch. Zadýchávají se a po nějakou přechodnou dobu potřebují zvýšit přívod kyslíku," řekl primář infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý pro ŽivotvČesku.cz s tím, že covidoví pacienti jsou vlastně závislí na hadičce, kterou je jim přiváděn kyslík.

"Během týdne až 10 dnů, kdy u nás leží, jsou na kyslíku závislí, pomůže jim přečkat toto období. Nejdůležitějším lékem pro pacienty s onemocněním covid-19 je tedy kyslík," doplnil pro ŽivotvČesku.cz předseda Společnosti infekčního lékařství Pavel Dlouhý, který má s pacienty s koronavirem bohaté zkušenosti už z období první vlny epidemie v březnu 2020.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.