Primář infekčního oddělení popsal, kdy je nutné si zavolat záchranku, když se nakazíte covidem-19

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 3. 2021

Mezi lidmi kolují informace informace o údajně zaručených lécích proti covidu-19 a také laické tipy, jak se s nákazou poprat. Lékaři před nimi však varují. Může totiž dojít k tomu, že člověk místo, aby hledal odbornou pomoc, si může ještě přitížit. "Vždy doporučujeme kontaktovat svého praktického lékaře, a to včas," řekl pro ŽivotvČesku.cz primář infekčního oddělení Pavel Dlouhý z ústecké Masarykovy nemocnice.

Epidemie covidu-19 přinesla mimo jiné tlak na hledání účinného a téměř zázračného léku, který nákazu spolehlivě zlikviduje. Řada lidí pak s infekcí věří tomu, že i v nejtěžších stavech nemoc překoná čajem s citronem či jinými alternativními léky. Kdy je ale vhodné opravdu volat záchranku, či jak postupovat, když člověku začíná být špatně?

"Vždy doporučujeme kontaktovat svého praktického lékaře, a to včas, nenechávat to na pátek odpoledne či víkend. Důležité je komunikovat. Tedy zavolat lékaři, komunikovat s ním potíže, zeptat se, jak postupovat. A co musím říct, v naprosté většině případů k nám jezdí záchranky s pacienty, kteří si to opravdu zasluhují. V minulosti k nám jezdily záchranky, že si ji někdo zavolal, protože se mu nechtělo k obvodnímu lékaři. V současnosti k nám jezdí pacienti, kdy už mají opravdu problém s dechem. Ono nedostatek dechu je opravdu tak intenzivní pocit, že člověk pozná, že se dusí, že to potřebuje nemocnici. Další věc je, že člověk je opravdu zchvácený, dehydratovaný, že už to nevydrží, to jsou dva faktory, které každého navedou, aby si pomoc zavolal a nechal se odvézt do nemocnice," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz primář Pavel Dlouhý, že nemoc není vhodné rozhodně podceňovat.

Varovné příznaky: Teplota nad 37,3 °C, suchý kašel, dušnost, únava, malátnost, bolest hlavy, průjem, zvracení, ztráta chuti a čichu. Máte-li jakýkoliv z těchto příznaků, zůstaňte doma, izolujte se a zavolejte lékaři. Tak zní základní poučka. Pokud u vás test covid-19 potvrdí, zůstaňte v domácí izolaci.

Mezi typické příznaky vyžadující okamžitou lékařskou pomoc patří pocit ztíženého dýchání, nedostatku vzduchu, zadýchávání se při minimální námaze, chůzi či mluvení. Varovné je také promodrání rtů či obličeje, bolesti na hrudi, zmatenost či porucha vědomí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.