Primář Pavel Dlouhý apeluje: Očkujme i děti, školáci ve čtvrtině případů nakazí někoho v domácnosti

Primář Pavel Dlouhý
Primář Pavel Dlouhý
Foto: Se svolením Krajské zdravotní
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 8. 2021

V České republice je nutné očkovat i děti nad 12 let, o tom je přesvědčen primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý. Děti totiž mohou nakazit své rodiče a prarodiče. "Měli jsme pacientku, která byla řádně očkovaná, ale zemřela. Nakazil ji syn, který si nákazu přivezl z Chorvatska," řekl primář pro ŽivotvČesku.cz a apeloval na rodiče, aby svým dětem nechali dát vakcínu proti koronaviru.

Pane primáři, jaká je v současné době situace na infekčním oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem? Kolik pacientů s covidem v nemocnici ošetřujete a v jakém jsou stavu?

Ve středu večer jsme měli deset pacientů s covidem, z toho tři byli na jednotce intenzivní péče, do rána jeden z nich zemřel. Z těch deseti devět nemělo žádné očkování, ten desátý pacient má transplantovanou ledvinu a jako všichni lidé s transplantovanými orgány bere dlouhodobě imunosupresivní léčbu (léky oslabující imunitu), je známo, že v takových případech očkovací látky působí přeci jen méně. Právě pro tyto osoby se na podzim připravuje třetí dávka. V poslední době se k nám tedy dostali lidé, kteří nebyli očkovaní. Ti, kteří očkováni jsou, tak nemají covid-19 se závažným průběhem, který by vyžadoval hospitalizaci.

Předpokládám, že hovoříte o variantě delta, je to tak?

Takto rychle varianty k dispozici nemáme, sekvenace je náročný test a může trvat i týden. Pro náš region sekvenuje laboratoř v Drážďanech. Nejméně 95 procent případů v České republice je dnes delta varianta, je to naprosto dominantní varianta.

Jaké je věkové složení vašich pacientů?

Věk se pohybuje od 35 do 79 let. Vycházíme z toho, že nyní budeme mít určitě více pacientů v tom středním věku, půjde o neočkované lidi. Před rokem se k nám dostávali hodně senioři například z domovů pro seniory, to se nyní neděje, takové pacienty jsme tu už několik měsíců neměli. Posouvám se tedy do nižších věkových kategorií, proti podzimu je podíl očkovaných mezi seniory vyšší než u mladších osob. Je samozřejmě dobře, že ta skupina je proočkovaná, největším rizikem je stále věk. Souvislost mezi věkem a rizikem závažného průběhu včetně smrti je naprosto jednoznačná.

Zmínil jste, že jeden pacient boj s covidem prohrál. Měl i další choroby, nebo byl covid v jeho případě dominantním problémem?

Jednalo se o šestasedmdesátiletého muže, který měl další interní choroby - cukrovku a srdeční choroby. U lidí, kteří jsou obézní, mají vysoký krevní tlak, cukrovku, chronické onemocnění srdce, plic či ledvin nebo onkologickou diagnózu, probíhá covid-19 hůře a častěji končí v nemocnici. Ale vyšší věk je zásadní - stále tu máme kolem půl milionu lidí ve věku nad 60 let, kteří nebyli očkováni, to je ta vysoce riziková skupina, která by mohla během podzimní vlny naplnit nemocnice. Nechci tím říci, že by mladší v riziku nebyli, i oni mohou mít závažný průběh, zejména když mají rizikové faktory, které jsem jmenoval. Pro nejmladší generaci je ale významný ještě jiný argument, proč se nechat očkovat - mohou být zdrojem nákazy pro své okolí, pro své blízké. Očkování chrání výborně před závažným průběhem a nákazou. Ale žádná vakcína není stoprocentní a stále kolem nás budou lidé staří nebo nějakým způsobem imunitně oslabení, kteří se mohou nakazit i po dokončeném očkování. Měli jsme zde pacientku, která byla řádně očkovaná, ale zemřela. Nakazil ji neočkovaný syn, který si koronavirus přivezl z Chorvatska. Ta seniorka si nevytvořila dostatečnou ochranu. Z toho plyne, že očkování lidí ve středním a nižším věku je důležité nejen pro ně samotné, ale také pro zvládnutí epidemie a ochranu ohrožených osob v jejich okolí. Platí to i pro školáky od 12 let. Covid má v dětském věku většinou jen mírný průběh, někdy je nákaza zcela bez příznaků, nemocniční léčba je potřebná jen vzácně. Ale jsou k dispozici studie, které ukazují, že nakažený školák přenese infekci ve čtvrtině případů na někoho v domácnosti. Čím více školáků i dospělých bude očkováno, tím větší bude šance, že nadcházející školní rok proběhne bez komplikací a děti budou moct chodit řádně do školy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.