Primář Pavel Dlouhý popsal účinnou léčbu covidu-19. Je skvělá a zabrání rozvoji závažného stavu nemoci, říká

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 5. 2021

Ministerstvo zdravotnictví rozšířilo okruh lidí s nemocí covid-19, kteří mohou dostat monoklonální protilátky od společnosti Regeneron. Na deset dní se prodloužila doba od nástupu příznaků onemocnění, ve které mohou nakažení experimentální kombinaci látek casirivimab a imdevimab obdržet. "Používáme je a máme s tím skvělé zkušenosti," řekl pro ŽivotvČesku.cz primář z Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý ohledně nových poznatků efektivní léčby.

Hlavní podmínkou pro podání léku od Regeneronu dosud bylo to, že pacient neměl příznaky covidu-19 déle než týden. Nově mohou být protilátky podány do deseti dnů od nástupu příznaků. Pacientům s vybranými nemocemi může lék nadále předepsat jeho praktický lékař nebo pracoviště v nemocnici, k podání infuze musejí do nemocnice.

"V tuto chvíli je největším poznatkem a velmi důležitým poznatkem to, že už jsme si osahali monoklonální protilátky. Používáme je a máme s tím skvělé zkušenosti. Připomenu, že jsou to protilátky vytvořené laboratorně podle vzoru toho, co si první pacienti v USA s covidem-19 vytvořili jako obranu proti infekci. Je to lahvička, která se dává v infuzi a funguje tak, že zabrání množení viru a vstupu viru do buněk nakažené osoby a tím zabrání rozvoji závažného stavu onemocnění. Tuto léčbu by měli dostávat lidé, kteří jsou ohroženi závažným průběhem nemoci, tedy jde o lidi starší 65 let či kteří mají rizikové zdravotní faktory. Léčba se vyplatí a naprostá většina lidí, kteří infuzi dostanou, nepotřebují nemocnici a průběh onemocnění je následně jen lehký," řekl pro ŽivotvČesku.cz primář z Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý.

"Je důležité, aby se lidé ptali svých lékařů, našli si infuzní místa a lze se tak vyhnout závažnému průběhu v nemocnici. Je to velmi důležitá a skvělá zpráva těchto dnů," dodal pro ŽivotvČesku.cz primář Pavel Dlouhý.

Lék je určen pro lidi s vysokým rizikem zhoršení covidu-19. Podmínkou pro podání léku dosud byla obezita s BMI nad 40, nyní je to BMI nad 35. Dříve byla léčba možná také jen u některých lidí s cukrovkou nebo léčbou omezující imunitu, nově se týká všech takových pacientů. Lék mohou nově dostat také všichni s chronickým onemocněním ledvin a jater.

První dodávky protilátek od firmy Regeneron dorazily do Česka na přelomu března a dubna. Bamlavinimab je do ČR dodáván od konce února. Experimentální léky jsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění, jedna infuze stojí zhruba 60.000 korun. Přibližně podobnou částku, 53.000 korun, ale zdravotní pojišťovna platí za týden pobytu pacienta s covidem-19 na běžném lůžku, na jednotce intenzivní péče pak téměř 440.000 korun. Právě hospitalizacím mají nové léky zabránit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.