Primář z infekčního oddělení odhalil realitu covidových lůžek: Nedostatek personálu, únava, průměrný věk 78 let

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 1. 2021

Nemocnice nebojují jen se zákeřným virem, který ohrožuje životy pacientů na covidových odděleních. Ale také s nepopsatelnou a dlouhodobou únavou zaměstnanců a zejména s nedostatkem personálu. Pro ŽivotvČesku.cz popsal primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý každodenní realitu. "Počet personálu je omezen, projevuje se vyčerpanost, protože to je všechno dlouhé," nastínil, co je výraznou komplikací v boji o životy nemocných.

Ve čtvrtek byl počet nově potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku skoro o polovinu nižší než před týdnem, a to 8032 nakažených. Poklesl i podíl pozitivních testů na 28,3 procent.

Počet zemřelých s covidem-19 od březnového začátku epidemie choroby v Česku přesáhl hranici 14.000. Dosažení posledního tisíce úmrtí trvalo sedm dní, zatímco třeba na začátku prosince přibylo 1000 úmrtí asi za deset dní.

"Jsme na tom podobně jako v celé republice. V nárůstu třetí vlny jsme museli otevírat nová covidová oddělení, potažmo lůžka. A to jak standardní, tak pro intenzivní péči. Krajská zdravotní je největší poskytovatel zdravotní péče v republice, má pět páteřních nemocnic, takže má dostatečné kapacity, ale i my jsme limitováni počtem personálu. Dlouhodobý personální nedostatek na celostátní úrovni postihuje i nás, projevuje se výrazně nemocnost personálu, a to jak covidová, tak necovidová a také nás omezuje skutečnost, že maminky zůstávají doma s dětmi, které nemohou do školy. Počet personálu je omezen, projevuje se vyčerpanost, protože je to všechno dlouhé, nechci říkat vyhoření, ale únava, protože lidé pracují skutečně na hranici svých možností, mají mnoho přesčasů. Péče o pacienty je náročná, náročné je pracovat ve skafandrech, s respirátory a dalšími ochrannými pomůckami," popsal primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý to, s čím se personál nemocnic potýká a že boj o lidské životy v současné době není vůbec jednoduchý.

"Také je to dáno spektrem pacientů, protože u nás je věkový průměr 78 let, jde o mnohdy ležící pacienty, kteří často nejsou schopni se o sebe postarat a vyžadují kompletní péči, hygienu, krmení nebo podávání léků. Péče o ně je ošetřovatelsky velmi náročná," dodal Pavel Dlouhý, jaká je realita na infekčních odděleních.

Denní počty zemřelých lidí s nemocí covid-19 se pohybují od začátku ledna většinou kolem 150 až 180. V první polovině prosince byly počty úmrtí podstatně nižší, vesměs kolem stovky denně. Od 1. března 2019, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, zemřelo dohromady 14.029 z celkových 874.605 nakažených.

Zdravotní problémy a koronavirová epidemie se nevyhýbá ani známým tvářím. Herec Miroslav E...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu