Primář z infekčního oddělení Pavel Dlouhý vysvětlil, proč jsou častěji hospitalizovaní mladší lidé

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz

Stále platí, že do nemocnic se dostávají s covidem-19 mladší ročníky. Výjimkou nejsou ani mladí a sportovně založení lidé. Nevyzpytatelnost covidu-19 je zejména v tom, že člověk nikdy neví, jaký průběh bude nemoc mít a jaké budou následky. "Všude jsme zaznamenali, že se věkový průměr hospitalizovaných trošku snížil," řekl pro ŽivotvČesku.cz primář z Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý.

Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 v Česku byl ke čtvrtku nejnižší od 22. února. Pacientů bylo 7052, což je asi o 1100 méně než před týdnem. Ve vážném stavu bylo 1563 pacientů, což je také nejnižší číslo od konce února. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Věkový průměr hospitalizovaných se ale oproti předchozím měsícům snížil.

"Všude jsme zaznamenali, že se věkový průměr hospitalizovaných trošku snížil. U nás je to o 3 roky. (Krajská zdravotní, a.s., (KZ), kam patří i Masarykova nemocnice, má od 1. dubna 2021 šest lůžkových zdravotnických zařízení, které spravuje pro Ústecký kraj - pozn. red.) Na podzim jsme u našich hospitalizovaných měli věkový průměr 69 let, teď je to 66 let. A že se více, než tomu bylo na podzim, objevují mladší ročníky jednotlivců, to znamená, že jim je 42 či 53, je dáno tím, že infekce je velmi rozšířená v populaci, to znamená, že zasahuje široké spektrum lidí. Druhý důvod je, že se očkuje přednostně ve starších skupinách či se promořili. Od ledna jsme neměli u nás pacienta z domova seniorů. To je skvělé, že se je podařilo ochránit a je to doklad toho, že očkování funguje," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz primář z infekčního oddělení Pavel Dlouhý.

Nárůst počtu potvrzených případů covidu-19 v Česku byl ve čtvrtek oproti předchozímu týdnu zhruba o pětinu nižší. Přibylo 6207 nakažených, což je o 1716 méně než předchozí čtvrtek.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62) bude o víkendu rozhodovat, zda nevrátit omezení...

Podáno bylo celkem už přes 1,76 milionu dávek vakcín a obě potřebné dávky již dostalo zhruba 544.000 lidí. Počty nově nakažených naproti tomu nadále klesají. Ale to i z důvodu, že od 1. března nadále platí přísnější protiepidemická opatření.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.