Primátor Hřib: Pořádat demonstraci v době nárůstu nakažených, není nejlepší nápad

Primátor Prahy Zdeněk Hřib
Primátor Prahy Zdeněk Hřib
Foto: Archiv Zdeňka Hřiba
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 10. 2020

Demonstrace proti vládním protiepidemickým opatřením, která se dnes konala na pražském Staroměstském náměstí, měla hodně akční dohru. Část protestujících z řad fotbalových fanoušků se pustila do bitky s policisty. Muži zákona museli použít vodní dělo, slzný plyn, zasahovat museli těžkooděnci. Pro ŽivotvČesku.cz se vyjádřil primátor Zdeněk Hřib.

"Nejsem rád, že zdravotníci budou mít práci navíc. Zákon ale neumozňuje preventivní zákazy demonstrací. Pracovníci magistrátu na místě vyzvali svolavatele k ukončení akce poté, co došlo k porušení podmínek jejího pořádání. Ten výzvu uposlechl. Už dříve jsem avizoval, že pořádat demonstraci v době, kdy v České republice skokově přibývá nakažených, není úplně nejlepší nápad," řekl pro ŽivotvČesku.cz primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

Už před demonstrací panovaly velké obavy, že část fanoušků bude v Praze vyvolávat násilné střety s policisty. To plynulo z několika vyjádření pod výzvou, aby fanoušci dorazili v neděli do centra Prahy.

"Chuligáni z Bazalů vyzývají všechny Čechy k účasti na protestu proti totalitním nařízením," tak zní heslo na plakátu, který už několik dnů koluje po sociálních sítích. "Jen jim ukažte, co je to chuligána. Ať si to ty tupé hlavy státu zapamatují," hecuje kolegy na Facebooku jeden z fanoušků. "Myslím, že 18. října uvidíme hezkou Prahu naposledy, raději si kupte pohlednice na památku," dodává další člen tvrdého jádra fotbalových fans.

CHULIGANI Z BAZALŮ VYZÝVAJÍ VŠECHNY ČECHY K ÚČASTI NA PROTESTU PROTI TOTALITNÍM NAŘÍZENÍM! 18.10.2020 - 14:00 - PRAHA,...

Zveřejnil(a) Hooligans.cz dne Sobota 10. října 2020

Podle současného nařízení se demonstrace může účastnit nejvýše 500 lidí, kteří musí být rozděleni do skupin po dvaceti, přičemž mezi skupinami musí být aspoň dvoumetrový rozestup a všichni musí mít zakrytá ústa a nos. A právě nedodržení nařízeni bylo důvodem, proč byla demonstrace ukončena.

Nejdramatičtější potyčky trvaly zhruba hodinu. Po ukončení demonstrace nejprve hooligans začali odpalovat dělobuchy a náměstí se zahalilo do kouře z dýmovnic. Na policisty začaly létat lahve, odpadkové koše i petardy. Demonstraci organizoval občanský spolek Hnutí občanské nespokojenosti (HON). Původně počítal s dvouhodinovým programem, akci ale ukončil už po hodině. 

Policie zadržela desítky osob. Na místě byly přibližně dvě desítky zraněných, jedná se i o policisty.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.