Primátor Zdeněk Hřib o výsledku voleb: Může se stát i to, že Andrej Babiš nakonec dopadne jako Jiří Paroubek

Primátor hlavního města Zdeněk Hřib
Primátor hlavního města Zdeněk Hřib
Foto: Se svolením Zdeňka Hřiba
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 9. 2021

Předvolební kampaně stran a hnutí jsou v cílové rovince. Už jen přibližně dva týdny chybí do říjnových voleb a poslední průzkumy favorizují hnutí ANO, kterému dýchají na záda obě »protibabišovské« koalice - SPOLU a PirSTAN. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila pražského primátora Zdeňka Hřiba (40) s tím, jak by si tipnul, že letošní volby dopadnou a kdo by podle něj mohl být premiérem.

Pokud by šlo o volební potenciál, tak průzkum z úvodu září vypracovaný pro Českou televizi, ukázal, že koalice Spolu by uspěla na prvním místě. Ale to pouze v případě, že by jí dali hlas všichni, kdo její volbu zvažují - získala by až 31,5 procenta. Vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše (67) mělo šanci oslovit až 30 procent voličů. Koalice Pirátů a STAN by podle průzkumu mohla dostat až 27,5 procent.

Volební potenciál vyjadřuje maximální možný zisk strany či koalice. A to v případě, že by jí u voleb dali hlas všichni voliči, kteří to zvažují. Rozdíl mezi průzkumem volebních preferencí je ten, že volič rozhodující se třeba mezi dvěma politickými subjekty se započítává jako potenciální volič obou z nich. Nejde tedy o prognózu výsledků voleb jako v případě volebního modelu.

Tři zmíněné politické subjekty z dlouhodobého hlediska podle předvolebních průzkumů mají největší šance uspět, ale už mnohokrát se v minulosti stalo, že realita po volbách byla nakonec jiná.

Primátor Prahy Zdeněk Hřib nemá také jasno, jak to nakonec dopadne, ale pokud by šlo o otázku, koho si umí představit jako dalšího premiéra České republiky, svými sympatiemi se netají. "Já bych byl rád, aby premiérem byl Ivan Bartoš. Ale tipovat si na letošní volby je velmi těžké," řekl pro ŽivotvČesku.cz charismatický politik.

Pokud by šlo o to, kdo ze stran a hnutí po volbách sestaví vládu, tak Zdeněk Hřib zaujímá postoj, že vítězství je samozřejmě vždy příjemná záležitost, v politice to ale nemusí být nutně rozhodující. "Je tady jedna důležitá věc, a to že volby není až tak důležité vyhrát, jako je velmi důležité se dobře zúčastnit. Může se stát, že Andrej Babiš uspěje, ale nebude schopen vládu sestavit. A může se také stát, že nakonec dopadne jako před lety Jiří Paroubek. V současnosti to je podle posledních předvolebních průzkumů velmi vyrovnané a jak to nakonec dopadne, se uvidí," dodal pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Hřib s tím, že volební úspěch přeje logicky Pirátům.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.