Reklama:

Princezna Diana by se postavila proti Harryho krokům, míní historik. Popsal, jak královna nahlíží na vnuka, který haní monarchii

Princ Harry s manželkou Meghan
Princ Harry s manželkou Meghan
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 9. 2021

Situace v královské rodině není už dlouhou dobu příznivá. Princ Harry (36) a jeho manželka Meghan Markleová (40) se odstěhovali z Velké Británie a žijí vlastním životem v Los Angeles. Také natočili velmi pikantní rozhovor, v němž odtajnili mnoho soukromých záležitostí. Podle odborníka na britskou monarchii by zesnulá princezna Diana svému mladšímu synovi jeho rozhodnutí rozmlouvala. Potvrdil také, že vztah královny Alžběty II. (95) k Harrymu už není tak vstřícný. "Pro ni je rodina svatá, ale upřednostňuje instituci. Může vnuka milovat jak chce, ale vidí, že jeho kroky ničí to, co ona celá desetiletí budovala," řekl pro ŽivotvČesku.cz historik Kamil Rodan (43).

Reklama:

Britský princ Harry a jeho manželka, kteří opustili Velkou Británii a žijí za oceánem, se od královské rodiny téměř kompletně odtrhli. Královské povinnosti neplní a peníze ve velkém čerpají z práce v showbyznysu, především pak z prodeje svých příběhů o tom, jaký život vedli, než se z Anglie odstěhovali. Ozývá se mnoho hlasů, které tvrdí, že za Harryho nynější chování může jeho manželka. Podle odborníka na britskou královskou rodinu by o volbě životní družky svých synů nerozhodovala ani princezna Diana, kdyby byla naživu.

Reklama:

"Nemyslím si, že by Diana nějak aktivně vstupovala do rozhodnutí, jakou partnerku si její synové vyberou. Nechala by jim volnou ruku tak, jako tomu dělala celý život, aby si vybudovali svůj hodnotový systém a dokázali se rozhodnout," řekl pro ŽivotvČesku.cz historik Kamil Rodan.

Princ Harry a Meghan Markleová pobouřili Velkou Británii především otevřeným rozhovorem pro známou moderátorku Oprah Winfreyovou. O životě v královské rodině ale princ Harry hovořil při vícero příležitostech a nevyjadřoval se zrovna kladně. Monarchii dokonce zcela jasně kritizoval a vyřkl slova, která by jeho matku nenechala chladnou.

"Osobně se domnívám, že Diana by se postavila proti krokům, které udělal Harry. Byť byla rebelka, chtěla monarchii posunout změnami někam dál, nikdy nešla proti instituci jako takové. Mohla mít výhrady vůči královně či komukoliv jinému, ale byla monarchistka a nikdy by nebořila ten mýtus Windsorů. Harry dělá pravý opak a dostal se do područí své manželky, oni jsou teď zahnáni do kouta a jsou nuceni prodávat sami sebe a své příběhy. Začalo to rozhovory, pak přijdou dokumenty, už tady máme i knihu, kdy Harry vzpomíná na život v královské rodině a budou další," vysvětlil Kamil Rodan pro ŽivotvČesku.cz, z čeho teď Meghan a Harry čerpají peníze.

Mezi rodinou prince Harryho žijící v Los Angeles a ostatními členy rodiny se vytvořila propast. Výrazně ochladly i kdysi výborné vztahy s jeho starším bratrem, princem Williamem. Distanc si pak vytvořila především královna Alžběta II., která svou rodinu chrání, ale monarchie je pro ni důležitá a vnuk svými kritickými slovy bourá dokonalý obraz, na němž ona dlouhá léta pracovala.

"Harry a Meghan potřebují peníze a prodávají skandální informace. Čím více jich budou poskytovat, tím více se budou izolovat od královské rodiny. Harry byl vždy oblíbeným vnukem královny, když přišli princové o matku, rozevřela nad ním ochranná křídla. Na rozdíl od Williama měl plno různých problémů a eskapád a královna ho vždy omluvila, držela nad ním ochrannou ruku. Ona ale ctí instituci a už v prvním projevu, který pronesla v 21 letech, řekla, že bude sloužit britskému národu do konce svého života. Pro ni je rodina svatá, ale upřednostňuje instituci. Může vnuka milovat jak chce, ale vidí, že jeho kroky ničí to, co ona celá desetiletí budovala," vysvětlil odborník na britskou královskou rodinu Kamil Rodan pro ŽivotvČesku.cz, proč vztah k Harrymu ochladl i ze strany královny.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: