Případ dětí Lucie z Výměny: Na základě televizního výstupu lze zahájit šetření domácnosti, uvedlo ministerstvo

Alena zůstala šokovaná tím, jak se děti chovaly
Alena zůstala šokovaná tím, jak se děti chovaly
Foto: Archiv TV Nova
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 1. 2021

Oblíbená reality show nahlíží do chodu českých rodin, ale někdy přináší pohledy, které vyvolávají různorodé emoce a názory. V posledním díle vychovávala Lucie (34) a její partner Standa (54) čtyři děti a příchod nové "maminky" Aleny poukázal na nedostatky, které v rodině vládnou. "Orgány sociálně-právní ochrany dětí mohou zahájit šetření v domácnosti na základě mediálního obrazu rodiny," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.

Nejnovější díl oblíbené reality show Výměna manželek, která se těší vysoké sledovanosti, rozdělil diváky na dvě poloviny. Jedna skupina se baví nad tím, že paní Lucie ve svých 34 letech neví, že houskový knedlík se vyrábí z housky a že do hovězího guláše patří maso. Druhá skupina diváků ale vidí v rodině hlubší problémy a pokládá si otázku, zda by dětem Lucie nebylo lépe v pěstounské péči.

Pohled na život Esterky (8), Mikuláše (7), Šimona (6) a Stáni (6) byl místy žalostný. Až nová »desetidenní maminka« Alena (40) je učila standardním hygienickým návykům a vysvětlovala jim základní pravidla společenského chování.

Pohled na malé děti vyvolal u televizních diváků vlnu emocí. Mnozí zůstávali udivení, co všechno může napáchat špatná výchova na dětské duši a řešili to, jak lze v takovém případě pomoct a chránit je před špatným vlivem, který se podepisuje nejen na jejich psychice, ale a v podstatě celé budoucnosti.

"Orgány sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) mohou na základě mediálního výstupu rodiny uskutečnit šetření v domácnosti, a to za předpokladu, že mediální obraz rodiny vykazuje skutečnosti poukazující na to, že jsou nezletilé děti ohroženy ve smyslu § 6 zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně právní ochraně dětí (ZSPOD)," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Dostálek

"Oznamovací povinnost, tj. povinnost upozornit OSPOD a orgány činné v trestním řízení, že může jít o dítě týrané, zneužívané nebo zanedbávané, se vztahuje ke všem osobám, tj. včetně členů televizního štábu," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí s tím, že práva malých dětí je nutné chránit, i když je rodiče vezmou do reality show.

Paní Lucie sama po natáčení přiznala, že některé děti jí byly odebrány. Také však zdůraznila, že svým potomkům nikdy neubližovala.

"Na internetu se i říká, že jsem zabila vlastní dítě, řeknu to na rovinu: Mám čtyři děti, které jsou z předchozího vztahu, všechny jsou v rodinách. Kdybych tu holku zabila, tak tady za prvé nejsem, a za druhé na ni neplatím alimenty," uvedla pro TV Nova paní Lucie, která se s partnerem Standou po natáčení rozešla. Nyní žije s novým přítelem a plánují spolu další dítě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.