Případ odloženého chlapečka ve strakonickém babyboxu má dohru. Matka chce syna zpět

Zakladatel babyboxů Ludvík Hess se zdravotní sestrou – ilustrační snímek
Zakladatel babyboxů Ludvík Hess se zdravotní sestrou – ilustrační snímek
Foto: Marie Machková / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 24. 3. 2021

Ve čtvrtek v podvečer 18. března byl ve strakonickém babyboxu odložen asi tříměsíční chlapeček, který dostal jméno Tomáš po řediteli tamější nemocnice Tomášovi Fialovi. Miminko bylo umístěno na dětské oddělení do péče zdravotnického personálu. Nastala však to, že se k odloženému děťátku přihlásila jeho biologická matka, která řešila tíživou situaci a nevěděla, co jiného má dělat. "Matky jsou nevyrovnané,“ vyjádřil se zakladatel babyboxů Ludvík Hess pro ŽivotvČesku.cz.

Babybox, který funguje ve strakonické nemocnici od března 2009, posloužil dobré věci poprvé o dva roky později, kdy v něm byl odložen chlapeček pojmenovaný také Tomáš. Po něm byla v klimatizované schránce pro opuštěné děti nalezena holčička a jako třetí před necelým týdnem Tomášek pojmenovaný po řediteli nemocnice.

"Ozvala se žena, která tvrdí, že je matkou odloženého chlapečka. Podle jejího tvrzení se ocitla v tíživé situaci a neviděla jiné řešení, než chlapečka odložit do babyboxu,“ uvedl pro Deník Tomáš Fiala. V současnosti se případem zabývá sociálně-právní ochrany dětí MÚ Strakonice.

"Dnes v 18:14 někdo odložil starší miminko, několik měsíců staré, oblečené v bílé kombinéze a modrém kulichu a mělo v puse modrý dudlík. Děťátko je zdravé. Jde o letošní třetí děťátko a celkem 217," vyjádřil se k situaci v den nalezení děťátka pro ŽivotvČesku.cz zakladatel babyboxů Ludvík Hess s tím, že nešlo o novorozence.

Nyní se ale matka dítěte o svého syna přihlásila s tím, že řešila těžkou životní situaci. V zoufalosti musela chlapečka odložit do babyboxu, protože údajně nevěděla, co má dělat.

Finanční tíseň, strach nebo další osobní problémy mohou vést rodiče k tomu, že se rozhodno...

"Je to zpráva svědčící o tom, že jsou matky nevyrovnané a činí kroky, které jsou ovlivněny hormonálními hladinami a podobně či společenskými, sociálními problémy. O tom, že se matka dítěte ozvala, jsem slyšel, ale podrobnosti neznám," dodal pro ŽivotvČesku.cz Ludvík Hess, který je od roku 2005 zakladatelem klimatizovaných schránek pro odložené děti, které jich už po celé České republice zachránily stovky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu