Případná 3. nebo 4. vlna je čistě politické rozhodnutí, říká Roman Šmucler o současné epidemii

Roman Šmucler
Roman Šmucler
Foto: Showpix
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 12. 2020

Česko aktuálně prochází druhou vlnou epidemie, která se stabilizovala v nárůstu mezi čtyřmi až pěti tisíci pozitivně testovaných denně. Mluví se už ale o třetí vlně, která může a nemusí přijít. "Je to čistě politické rozhodnutí, zda ke třetí či čtvrté vlně dojde," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz lékař Roman Šmucler, který během jarní epidemie byl členem Ústředního krizového štábu.

Řada odborníků predikuje, že nárůst počtu pozitivních případů se dá už očekávat v dalším týdnu. Podle epidemiologa Romana Prymuly v dohledné době ke třetí vlně nedojde, uvedl pro ŽivotvČesku.cz. Důvodem je, že se bude jednat o vzedmutí vlny druhé, která se nedostane k nízkým denním přírůstkům a pozvolné rozvolňování povede k opětovnému nárůstu. Ten je podle bývalého ministra zdravotnictví možno očekávat již na přelomu prosince a ledna. Prymula dále aktuálně uvedl, že do konce prosince se zavírat nic nebude, a to z politických důvodů.

Přesně na politické důvody a nevoli lidí upozorňuje Roman Šmucler, který vysvětlil, že v tuto chvíli už jistým pohledem nejde o nic dramatického. Svou roli už nehraje významně ani systém PES, který je spíše udělaný pro lidi.

"PES je spočítaný tak, že to mohou kdykoliv zavřít, protože, když bude normální průběh epidemie, tak čísla se zhorší. Jestli se zavřou či nezavřou obchody, je čistě politické rozhodnutí. Nevidím politikům do hlavy, pro co se rozhodli. Epidemiologie je o tom, že se má zvládat zploštit křivka, aby to nemocnice zvládaly, a to už asi zvládnou. Takže jestli je politické rozhodnutí čekat do proočkovaní národa na 60 procent s občas se zavřenými obchody a čekat do podzimu dalšího roku, kdy se dostane vakcína ke všem, tak by to bylo dobré lidem říct, aby se připravili," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler, který poukázal na to, že populace začíná být z poměrně silné části promořená.

"Máme dvě rozhodnutí. Pokud jde o zploštění křivky, tak ta se zplošťovat už nemusí, samozřejmě se ale musíme připravit, že čísla budou nějaká vyšší, protože epidemie musí projít přibližně ještě přes jeden až tři miliony lidí, ale každopádně v tuto chvíli to je už menšina. A druhá věc je, že pokud to vláda bude držet do proočkování, tak to by mělo nastat příští rok na podzim, nejpozději v zimě. Takže pokud jde o třetí a čtvrtou vlnu, to je v tuto chvíli spíš čistě na politickém rozhodnutí," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler, který poukazuje na skutečnost, že počty pozitivně testovaných neodrážejí reálný stav epidemie. Realita je totiž taková, že poměrně velké množství lidí má covid za sebou. Řada z nich jsou bezpříznakoví jedinci nebo lidé, kteří nešli na testy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.