Případy covidu narůstají. Jdeme do sezóny respiračních chorob, říká Adam Vojtěch. Protiepidemická opatření se budou řešit

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 10. 2021

V Česku za středu přibylo 1497 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, tedy přibližně o 450 více než před týdnem. Reprodukční číslo mírně stouplo na hodnotu 1,26. Podle ministra Adama Vojtěcha (35) Česká republika vstupuje do období, kdy se zvyšuje riziko přenosu respiračních virů. V loňském roce to mělo za následek řadu vládních restrikcí. "Na číslech je vidět, že virová nálož v populaci roste," zdůraznil šéf rezortu zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz. Potvrdil i to, že o dalším postupu ohledně opatření bude jednat s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou (58).

Za celou dobu epidemie bylo v Česku od začátku loňského března zaznamenáno přes 1,7 milionu případů covidu-19. Od začátku očkování proti covidu-19 loni v prosinci bylo v Česku podáno celkem 11,9 milionu dávek vakcín a plně naočkováno je přes šest milionů lidí. V poslední době ale počty očkovaných klesají.

Podle aktuálních dat, která zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví, se počty nakažených zvyšují a podle ministra zdravotnictví by lidé neměli situaci podcenit. "Pozitivním aspektem je to, že nárůst je postupný a ne exponenciální. Celková čísla včetně hospitalizací nejsou zatím v trendu, který by znamenal zahlcení zdravotnického systému. Epidemie za námi ještě není a musím znovu zdůraznit, že vidíme na počtech hospitalizovaných, že 80 procent z nich není naočkovaných. Chci tak požádat všechny, kteří očkování odkládali, aby již neváhali, jdeme do sezóny respiračních chorob, a to bude znamenat širší riziko šíření viru. Vakcinace je stále zatím jediné řešení, které máme. Pokud jde o nějaká protiepidemická opatření, to budeme řešit s hlavní hygieničkou a kolegy, zatím žádné opatření na stole není, ale uvidíme, jak se situace bude vyvíjet," řekl k současnému vývoji epidemie, která si od svého začátku vyžádala přes 30 tisíc zemřelých a stále nahání obavy zemím po celém světě.

Faktem, který pozitivní nárůsty způsobuje, je, že řada lidí současná protiepidemická opatření, tedy třeba nošení respirátorů v uzavřených prostorech a další, nerespektuje. Řada odborníků odhaduje, že covid-19 neskončil a teprve s výrazně chladnějším počasím se může ukázat ve své plné síle.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.