Případy úmrtí a krevních sraženin: Roman Prymula promluvil o bezpečnosti vakcín AstraZeneca
Řada evropských zemí pozastavila očkování proti nemoci covid-19 vakcínou od firmy AstraZeneca. Důvodem jsou zprávy o výskytu závažných případů krevních sraženin u několika lidí, kterým byla vakcína podána. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) je třeba počítat s tím, že komplikace u očkování se zřídka mohou objevovat. "Je nutné si uvědomit, že vzhledem k vysokému počtu aplikovaných dávek a cílových skupin s významnými chorobami a riziky, se budou různé komplikace, ale i úmrtí v časové souvislosti s vakcinací objevovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.
Na možné problémy s vakcínou firmy AstraZeneca poukázalo v posledních dnech také Rakousko. Jednu z šarží přestala země používat poté, co jedna z naočkovaných zdravotních sester z nemocnice ve městě Zwettl zemřela v důsledku vážných problémů se srážením krve a druhá byla ve vážném stavu s plicní embolií.
Vakcínu, kterou vyvinula britsko-švédská firma AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, EMA doporučila k podmínečnému využívání v zemích EU v únoru a očkuje se s ní také v České republice. V ČR ale nejde o šarži užitou v Rakousku.
"Celá situace vznikla na základě několika případů (jednotek). Dokonce Bulharsko, který žádný takový případ nemělo, pozastavilo vakcinaci také. Německo, ale i EMA (Evropská léková agentura) však vyhlásily, že nejsou signály, že by tento stav významně převyšoval výskyt v běžné populaci a benefit vakcíny zásadně převyšuje možná rizika. Ani u nás se nezdá, že by vakcína byla v tomto ohledu riziková. Je nutné si uvědomit, že vzhledem k vysokému počtu aplikovaných dávek a cílových skupin s významnými chorobami a riziky, se budou různé komplikace, ale i úmrtí v časové souvislosti s vakcinací objevovat. Zatím se však nezdá, že by byly jakkoliv způsobeny přímo vakcinací. Mechanismus ovlivnění srážlivosti není detailně vysvětlen, je však zcela zřejmé, že se vyskytuje jako jeden z klinických projevů u vlastního viru," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný odborník Roman Prymula.
Některé státy rovněž již dříve rozhodly, že vakcínu AstraZeneca nebudou podávat lidem starším 65 let. Důvodem je skutečnost, že podíl starších osob zahrnutých do klinických studií byl relativně nízký a data se proto týkala především efektivity v nižších věkových kategoriích. Firma AstraZeneca spekulace o nízké účinnosti své vakcíny u starších osob odmítá.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.