Připomíná to vydírání, říká Andor Šándor ke kauze Jurečka v souvislosti s jeho odvoláním Najmona

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 3. 2023

Premiér Petr Fiala (58) se zastal ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ve sporu s odvolaným generálním ředitelem Úřadu práce ČR Viktorem Najmonem. Předseda vlády dnes dopoledne před odletem na evropský summit do Bruselu novinářům řekl, že odvoláním bývalého šéfa otevřel Jurečka cestu k modernizaci instituce tak, aby plnila své úkoly. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila politického komentátora a bezpečnostního experta Andora Šándora (65), jak osobně na věc nahlíží. Z jeho slov vyplynulo, že na rezignaci Jurečky to není, nicméně akceptovatelné rovněž ne.

Za bývalého vedení měly úřady práce velký problém, byla to »dlouhodobě neúnosná situace«, uvedl Fiala. Jurečka se podle něj snažil o změnu managementu a situaci odblokoval, což je dobrá zpráva i pro zaměstnance úřadů práce.

Jurečka podle iDnes.cz Najmonovi nabídl, že pokud v klidu sám odejde z funkce, dá mu mimořádnou odměnu. Když se nedomluví, dostane od ministra špatné služební hodnocení, se kterým bude mít problém najít jinou práci. Obsah článku dnes Fiala nekomentoval, protože ho zatím nečetl.

"Rozumím tomu, že je dobré se rozejít s lidmi, kteří pro vás pracují, v dobrém. To je taková zásada manažerská, pokud to jde, se dohodnout. Jenže jiná věc je člověka veřejně dehonestovat a pak mu nabídnout nějaký »padáček« s tím, že mu řeknu, že když se nebudeš chtít s ním sklouznout do »podzámčí«, tak ti napíšu špatné hodnocení, nikdo tě nezaměstná. Pokud to je takto, tak to připomíná vydírání, které se nedělo asi jen v tomto případě, ale v řadě případů v minulosti, ale těžko by se mělo akceptovat, že by se takto ty věci měly řešit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor ohledně dotazu redakce, jaký je jeho pohled na situaci.

Portál iDnes.cz o obsahu rozhovoru informoval s odkazem na nahrávku, kterou si Najmon při rozhovoru s Jurečkou pořídil. Najmon na Jurečkův návrh nepřistoupil a ministr ho v polovině února odvolal. Jurečka se k obsahu nahrávky nevyjádřil, protože ji nezná, k Najmonovi se podle mluvčí ministerstva zachoval korektně.

Najmon uvedl, že přijmout mimořádnou odměnu a odejít z úřadu »dohodou« bylo pro něj nepředstavitelné. Počítal s tím, že taková nabídka od Jurečky přijde a chtěl ji mít zaznamenanou. "Považoval jsem tu nabídku na mimořádnou odměnu za »držhubné« nebo úplatek a myslím, že toto do státní správy nepatří," poznamenal k rozhovoru s Jurečkou. Své odvolání považuje za svévolné a nezákonné a proti rozhodnutí se koncem února odvolal.

Úřady práce čelily od loňského roku náporu. Sklízely kritiku za zpožděné vyřizování a vyplácení dávek. Jurečka nebyl dlouhodobě spokojen s Najmonovým řízením úřadu, odvolání bylo podle ministerstva v souladu se zákonem o státní službě. Ministerstvo oznámilo, že vyhlásí na post generálního ředitele výběrové řízení. Dočasně úřad vede vrchní ředitel sekce informačních technologií ministerstva Karel Trpkoš.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.