Přísně sledovaná cesta americké šéfky Sněmovny na Tchaj-wan: Čína hrozí armádou. Andor Šándor popsal, zda hrozí konflikt mocností

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 8. 2022

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová dnes přiletěla na Tchaj-wan navzdory čínským hrozbám, že takový krok přinese vážné následky. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila politického komentátora a generála v záloze Andora Šándora (65), zda její cesta může znamenat konflikt mezi oběma mocnostmi.

Peking uvedl, že pokud Pelosiová navštíví Tchaj-wan, který Čína pokládá za svou odpadlickou provincii, nebude čínská armáda nečinně přihlížet. "Američtí politici, kteří si v otázce Tchaj-wanu zahrávají s ohněm, neskončí dobře," řekl čínský ministr zahraničí Wang I.

Ve vodách východně od ostrova, který Čína pokládá za svou vzbouřeneckou provincii, se mezitím rozmístily čtyři americká válečná plavidla, včetně jedné letadlové lodi. Podle amerického námořnictva se jedná o rutinní záležitost.

Letadlová loď Ronald Reagan proplouvala Jihočínským mořem a v současné době se nachází ve Filipínském moři, východně od Tchaj-wanu a Filipín a jižně od Japonska, řekl představitel amerického námořnictva agentuře Reuters. Letadlová loď Ronald Reagan v Japonsku operuje společně s raketovým křižníkem Antietam a torpédoborcem Higgins.

"I když jsou schopny reagovat na jakoukoli situaci, jedná se o běžné, rutinní nasazení," uvedl činitel, který hovořil pod podmínkou zachování anonymity s tím, že bližší lokalitu lodí nechce zveřejňovat. V oblasti se nachází také americká vrtulníková výsadková loď Tripoli.

Podle bezpečnostního experta Andora Šándora se ani jedna ze stran podle něj nepožene do konfliktu, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.

"Nemyslím si, že je v zájmu Američanů i Číňanů jít do nějakého konfliktu. Si Ťin-pching bude na podzim znovu usilovat o úřad prezidenta Číny, on je v jiné pozici než Rusko a necítí se přímo ohrožován. Tchaj-wan je asi 160 kilometrů od pobřeží, Číně bude stačit, když bude čekat. Je to jiná situace, než je rusko-ukrajinská krize, to bych ani nespojoval. To, že ze strany Si Ťin-pchinga byla vyslovena bezprecedentně silná slova, to je pravda, to ale ještě neznamená, že zájmem Číny je jít do konfliktu. To si nemyslím. Je pravda, že samotný vstup Pelosiové do Tchaj-wanu je problém pro Čínu, otázka je pak výsledek konkrétních jednání. Ekonomika Číny i USA jsou natolik provázané, že obě strany vědí, že konflikt by je poškodil. Na druhou stranu ale Čína nemůže připustit to, aby přestala existovat politika jedné Číny. Také vidíme to, že některé výroky z Washingtonu jsou zdrženlivé. Uvidíme, jak to celé vlastně bude a v jaké režii návštěva proběhne a jak bude medializována," uvedl pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na situaci generál Andor Šándor.

Spojené státy se nechaly slyšet, že se nenechají zastrašit čínskými výhrůžkami a varováními. Washington ovšem také zdůraznil, že případná návštěva ostrova by »nezměnila status quo, ani politiku Spojených států vůči Tchaj-wanu«.

Před návštěvou vzrostly známky vojenské aktivity na obou stranách Tchajwanského průlivu. Čínská letadla dnes ráno prolétla v blízkosti střední linie rozdělující průliv mezi ostrovem a pevninou a několik čínských válečných lodí se od pondělí zdržovalo v blízkosti této neoficiální námořní hranice. Na čínských sociálních sítích se také během dneška objevují videa, na kterých je vidět vojenská technika shromažďující se na pobřeží a ve městě Sia-men v pevninské Číně.

V úterý byly také napadeny webové stránky tchajwanské prezidentské kanceláře kybernetickým útokem vedeným ze zahraničí, uvedly agentury. Po krátkém výpadku byly ale opět zprovozněny.

Reakce na americkou návštěvu se ozvala také z Ruska, které varovalo Spojené státy před návštěvou ostrova. Krok podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova vyvolá konfrontaci s Čínou a napětí v regionu. Cestu šéfky Sněmovny reprezentantů označil Peskov za »ryze provokativní«.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.