Přísně střežené soukromí ministra Romana Prymuly: Mozek operace koronavirus

Ministr zdravotnictví Roman Prymula
Ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Archiv Romana Prymuly
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 9. 2020

V pondělí se Roman Prymula stal ministrem zdravotnictví. Doposud ho celé Česko znalo jako epidemiologa a vládního zmocněnce pro vědu a výzkum. V první vlně se dokázal s epidemií poměrně slušně »porvat«. Teď má před sebou druhou výzvu. Prymula je profesionál, který svůj život zasvětil zdravotnictví, o jehož soukromí se toho moc neví.

Neustále vážný výraz a úsporný projev - to jsou charakteristika plukovníka a ministra zdravotnictví Romana Prymuly. Aktuálně se z něj stal mozek operace koronavirus. A jeho pozice není lehká. Česko se v souvislosti s šířením koronaviru řadí k nejrizikovějším státům.

Prymula se ve svém lékařském životě věnoval problematice imunizace a vakcín. Působil v řadě řídících funkcí, v letech 2009 až 2016 zastával post ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové, v letech 2017 až 2020 byl náměstkem ministra zdravotnictví ČR a od června 2020 byl vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Od pondělí 21. září je ministrem zdravotnictví.

Medicínu studoval na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové a na Vojenském lékařském výzkumném a doškolovacím ústavu JEP v Hradci Králové. Po studiích se začal věnovat epidemiologii a hygieně. Je ženatý a má dceru Karolínu a syna Alberta.

"Vždy jsem chtěl studovat matematiku a jít na matematicko-fyzikální fakultu a hrát šachy, ale doma mi rodiče, zejména maminka, říkali, že se tím nemohu uživit. A že půjdu na medicínu, takže jsem šel na medicínu. Už od prvního ročníku jsem hledal obor, kde bych mohl propojit matematiku s medicínou a to byla epidemiologie," řekl pro ŽivotvČesku.cz muž, který ve svém soukromí je poměrně slušný sportovec.

"Dříve jsem celkem hodně běhal a uběhl půlmaraton. Dnes už to je pryč a sedavý způsob života sport zahubil. Ale jednou za víkend jsem schopen na kole ujet 60 kilometrů," dodal pro ŽivotvČesku.cz odborník, který je zároveň velkým milovníkem šachů. A právě jeho matematické a strategické myšlení je tím, co by mohlo pomoct Česku v boji se zákeřným virem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.