Příspěvek Aleny Schillerové o důsledku inflace spustil matematickou olympiádu. Mazalo se, skřípaly zuby, pak padaly omluvy. Exministryně řekla, co ji potěšilo

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Se svolením Aleny Schillerové
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 5. 2022

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (58) se na sociální síti Twitter vyjádřila směrem k návrhu zákona o příspěvku 5000 korun na dítě do 18 let pro rodiny s loňským příjmem do milionu korun hrubého. Ve svém příspěvku označila svého nástupce Zbyňka Stanjuru (58) se slovy, zda platí jeho tvrzení, že nenechá nikoho padnout na kolena. Upozornila, že rodiny, které by se mohly těšit z »pětitisícovky«, už kvůli inflaci paradoxně přišly od ledna až o 40.000 korun. Následně vysvětlila, jak k výsledku došla, a tím spustila přímo matematickou olympiádu. Kalkulačku popadli dokonce i bývalí ministři financí. Pro ŽivotvČesku.cz se v současnosti opoziční poslankyně směrem k dopadu svého tweetu vyjádřila.

Nejprve unáhlená kritika ve zveřejněných tweetech, pak jejich mazání a následně omluva - tak by se v krátkosti dalo popsat, jaké reakce vyvolal čtvrteční příspěvek bývalé ministryně financí Aleny Schillerové na sociální síti Twitter.

Její zveřejněný výpočet (metodika), kterým odpověděla na dotaz jednoho z uživatelů sociální sítě, jak došla k výsledku, že inflace připravila rodiny, které by dosáhly na příspěvek 5000 korun na dítě, od ledna až o 40.000 korun, spustil s nadsázkou řečeno matematické peklo.

"Rodina, která by dosáhla na slavný příspěvek 5 000 Kč na dítě, který stále není a navíc je podle expertů protiústavní a porušuje evropské právo, přišla od ledna kvůli inflaci až o 40 000 Kč. Stále platí tvrzení @Zbynek_Stanjura, že nenechá nikoho padnout na kolena?" uvedla Alena Schillerová na sociální síti Twitter.

Do výpočtu bývalé šéfky státní kasy se pustila řada lidí. Mezi ně se zapojil i někdejší ministr financí v první a druhé Klausově vládě Ivan Pilip (58), kalkulačku do ruky vzal i někdejší šéf resortu financí Miroslav Kalousek (61).

Prvotní výsledky ovšem některým neseděly, a tak se pustili do kritiky exministryně. Pak přišlo osvícení, když si matematicky zdatnější uvědomili, že Alena Schillerová nesčítá inflační procenta, ale ztrátu kupní síly v uplynulých měsících, v nichž inflace rostla.

"Počítala jsem to jako meziroční změnu inflace konkrétního měsíce k maximálnímu čistému příjmu rodiny, která má nárok na příspěvek. Inflace - leden 9,9 % (- 8 300 Kč), únor: 11,1 % (- 9 300 Kč); březen 12,7 % (- 10 600 Kč); duben 14,2 % (- 11 800 Kč). Celkem tedy cca 40 000 Kč," uvedla, jak ke zveřejněnému výsledku došla.

Nakonec se bývalé ministryni v Babišově vládě dostalo omluvy od svých předchůdců a uznání, že její výpočet je bezchybný. Pro ŽivotvČesku.cz se Alena Schillerová ohledně toho, co její »matematický tweet« vyvolal, vyjádřila.

"Byla jsem překvapená z toho, že příspěvek byl jednoduchý příklad. Neprováděla jsem v něm žádnou makroekonomickou úvahu, ale reagovala jsem na návrh zákona ohledně pěti tisíc korun. Jsem kritik toho, že to tak dlouho trvá, že je to nedomyšlené, že je to jakýsi příslib ve veřejném prostoru, což mělo navázat na to, že rodina, která má příjem do částky milion, ono se tedy počítá v hrubém, toto bylo v čistém, což je už nepodstatné, což je asi 83.000 korun měsíčně, tak že už v důsledku inflace přichází asi o 40.000 korun. Byl to spíše příklad toho, že koupěschopnost je nižší a že si ta rodina koupí vlastně méně, neboť úspory se znehodnotí než před nějakou dobou, kdy tak vysoká inflace nebyla," vysvětlila v úvodu pro ŽivotvČesku.cz banalitu svého příspěvku s úsměvem exministryně financí.

Od letošního února místopředsedkyně hnutí ANO vysvětlila, co ji potěšilo. "Překvapilo mě, co po zveřejnění příspěvku následovalo, ale to je typické pro sociální sítě, kdy si jeden něco špatně přečte či to nepřesně pochopí, špatně spočítá, pak něco zveřejní, důsledkem toho nastane jakási davová psychóza. Co ale musím říct, že si cením lidí, potažmo i svých politických oponentů, tedy bývalých ministrů financí, kteří se vyjádřili a dokázali následně pravdu na svých Twitterech napsat a uznat, že můj výpočet toho jednoduchého příkladu byl správný. To jsem ocenila, protože to dnes už někteří lidé nedokáží," dodala pro ŽivotvČesku.cz Alena Schillerová, která post ministryně financí zastávala jakožto první žena v historii České republiky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.