Reklama:

Příští ministr vnitra Vít Rakušan popsal, co (ne)milého čeká na novou vládu. Takhle vidí její první kroky

Předseda STAN Vít Rakušan
Předseda STAN Vít Rakušan
Foto: Se svolením Víta Rakušana
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 11. 2021

Kandidát na ministra vnitra Vít Rakušan (43) si musel otřít čelo, když pro redakci ŽivotvČesku.cz začal na dotaz líčit první kroky nové vlády. Už teď ví, že to bude jízda. Nikoliv však po rovince, ale pořádně z kopce. Hasit současně je zcela neprodleně nutné hned několik zásadních problémů, které připomínají hořící knot dynamitu. Koaliční složení vládního kabinetu Petra Fialy (57) nečeká lehká situace, která prověří kompetence nových ministrů. První, co bude zcela akutní, tak situace ohledně epidemie. Sám se na věc dívá kriticky, protože nerozumí tomu, že se Česká republika ocitla po tom, čím si prošla, opět ve stavu, kdy není epidemie koronaviru pod kontrolou. "Teď řešíme drastická opatření ve chvíli, kdy úplně nesmyslně opakujeme chyby z loňského roku," řekl v úvodu.

Reklama:

Nejhorší epidemická situace je aktuálně na Moravě a ve Slezsku. V Olomouckém kraji připadá v přepočtu na 100.000 lidí 1426 nově potvrzených případů nákazy za poslední týden. Ve Zlínském kraji je to 1277 a v Jihomoravském kraji 1242 případů. Naopak nejnižší incidenční číslo má Karlovarský kraj s 341 novými případy na 100.000 obyvatel za poslední týden.

Situace podle dat není příznivá a je nutné ji vyřešit za stavu, kdy dochází k výměně vlády. Pro redakci ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57) k vývoji epidemie uvedl, že není vyloučeno, že podzimní vlna se v rámci krajů bude ještě přesouvat. A tím může vzniknout dramatičtější situace v jiném regionu, který se tam ujme pomyslného epidemického prvenství.

Reklama:

Podle Víta Rakušana se Česká republika nepoučila z chyb a převzít vládu bude skutečně oříšek. "Nejsou testy k dispozici a zase dostatečné množství. Nebyla navýšena dostatečná kapacita PCR testování, stejně tak trasování a momentálně si potvrzujeme informaci nedostatku monoklonálních protilátek, které mohou výrazně pomoci v první fázi průběhu nemoci a mohou zamezit tomu, aby se lidé dostali do špitálu. Takže my řešíme nějaký krizový scénář ve chvíli, kdy kdybychom byli lépe připraveni, tak tyto scénáře by se řešit nemusely, nemluvě o tom, že pročkovanost je díky přístupu této vlády za očekáváním a jejími sliby," uvedl pro ŽivotvČesku.cz lídr STAN s tím, že jde ironicky řečeno o skutečně velmi luxusní situaci.

K položené otázce, jak se staví k tomu, že je nutné řešit několik problému současně, popsal z obecného hlediska, jak je nutné, aby nová vláda fungovala.

"My zemi přebereme, pokud vše půjde, jak se očekává, za čtrnáct dnů, tři neděle. Přebereme zemi v něčem, co už je teď nadefinované. A že ohledně epidemie to bude v tomto období velký průšvih, je prostě pravda. Ambice kolem epidemie musí být vyjádřena něčím obecným. A obecné je jednoznačné a přehledné krizové řízení, které bude přesně v zákonu ukotvené. Bude naprosto jasné, kdo to řídí, jak to řídí, kdo k tomu mluví, abychom mluvili jednou řečí a druhý den se to neměnilo. Primární je ochránit co nejvíce lidských životu a myslet i na to, což vždy není jednoduché, abychom měli vzdělané děti, tedy se nezavíraly školy a abychom ekonomicky na tom byli tak, že nás to nezruinuje. Do toho budeme mít tak šest týdnů na to, abychom připravili návrh rozpočtu, který bude úspornější, než navrhuje Babišová vláda. A dále přijít s řešením energetické krize. Takže nás čeká pracovní masakr, kdy je potřeba naprosto přesně se sehrát a řešit situaci téhle země. Je jasné, že asi některými opatřeními nebudeme dělat lidem jen radost, ale když to řeknu zcela fakticky, žádná vláda doposud nenastupovala v tak špatné situaci, jaká je teď," dodal budoucí ministr vnitra Vít Rakušan pro ŽivotvČesku.cz, co bude prioritou po převzetí vlády od premiéra v demisi Andreje Babiše (67).

Navržené složení vlády:

Premiér: Petr Fiala

Vnitro: Vít Rakušan

Místní rozvoj a digitalizace: Ivan Bartoš

Zemědělství: Zdeněk Nekula

Finance: Zbyněk Stanjura

Zdravotnictví: Vlastimil Válek

Školství: Petr Gazdík

Práce a sociální věci: Marian Jurečka

Obrana: Jana Černochová

Spravedlnost: Pavel Blažek

Průmysl a obchod: Věslav Michalik

Doprava: Martin Kupka

Zahraničí: Jan Lipavský

Životní prostředí: Anna Hubáčková

Kultura: Martin Baxa

Evropské záležitosti: Mikuláš Bek

Legislativa: Michal Šalomoun

Věda a výzkum: Helena Langšádlová

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: